Przewodnik po parkach rozrywki

TOP 10: Najchętniej odwiedzane europejskie parki rozrywki w 2013 roku

Tagi: Europa-Park, Disneyland Paryż, Gardaland, Europejskie Parki Rozrywki, PortAventura, TOP 10, Alton Towers, TEA, Najchętniej Odwiedzane Parki Rozrywki, Legoland Windsor, Liseberg

TOP 10: Najchętniej odwiedzane europejskie parki rozrywki w 2013 roku

Rok 2013 przyniósł zmiany w pierwszej trójce najchętniej odwiedzanych europejskich parków rozrywki. Po trzech latach Walt Disney Studios spadł na 3. pozycję. Kto zajął jego miejsce?

W latach 2010-2012 układ sił był niezmienny. Liderem zestawienia przygotowywanego każdego roku przez amerykańskie stowarzyszenie TEA były dwa francuskie parki Disneya: pierwszym najchętniej odwiedzanym parkiem był Disneyland Park, drugim - Walt Disney Studios

W tegorocznym raporcie, przedstawiającym wyniki parków za rok 2013, na drugim miejscu pojawił się niemiecki Europa-Park. Ten największy park rozrywki w Niemczech odwiedziło w zeszłym roku aż 4 900 000 osób (co oznacza wzrost odwiedzin aż o 6,5%). To nie pierwszy raz, kiedy Europa-Park jest na tej pozycji, ostatnio drugie miejsce piastował w 2009 roku. Tak dobre wyniki park zawdzięcza między innymi bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzinami w sezonie zimowym, w którym to odwiedziło go ok. 500 000 turystów!

Disneyland Park nadal jest liderem, jednak park odnotował spadek liczby odwiedzin aż o 6,9% (park odwiedziło 10 430 000 osób w stosunku do 11 200 000 rok wcześniej). Walt Disney Studios w roku 2013 spadł na pozycję 3. notując odwiedziny na poziomie 4 470 000 osób. Według analityków gorsze wyniki parków Disneya wiążą się z kryzysem ekonomicznym, widocznym we Francji i Południowej Europie (w przypadku tych regionów odnotowano znaczące spadki przyjazdów do Disneylandu). Ponadto park zmaga się z finansami, próbując zmniejszyć swoje długi, co jest z kolei powodem, dla którego nie inwestował w nowe atrakcje w ostatnim czasie, co jest kluczowe, by stale przyciągać turystów. Może zmieni się to w tym roku wraz z otwarciem nowej atrakcji Ratatuj.

Na 5. miejsce z 4. spadł również holdenderski De Efteling, który to park odwiedziło w zeszłym roku 4 150 000 turystów. Jego miejsce zajął drugi najstarszy park rozrywki na świecie -  duński Tivoli Gardens (4 200 000 odwiedzających w 2013 roku).

Na dalszych, niezmienionych pozycjach w zestawieniu nadal pozostają PortAventura, Liseberg, Gardaland, Alton Towers i Legoland Windsor. Za wyjątkiem PortAventura, który odnotował spadek i Liseberg, którego odwiedziło tyle samo osób co rok wcześniej, pozostałe parki odnotowały kilkuprocentowe wzrosty odwiedzin.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.