Przewodnik po parkach rozrywki

Gdzie szukać informacji o parkach rozrywki

Tagi: Park Rozrywki, Roller Coaster, TEA, Wesołe Miasteczko, IAAPA, RCDB

Gdzie szukać informacji o parkach rozrywki

Jeśli szukacie informacji o najciekawszych parkach, ich atrakcjach, chcecie pooglądać zdjęcia lub filmy to najlepszym źródłem w polskiej sieci jest Parkmania.pl. Jeśli chcielibyście poczytać coś więcej o tej branży, dokopać się do faktów i liczb, znaleźć coś o starych / nieistniejących już wesołych miasteczkach, to trzeba sięgnąć gdzieś dalej. Podpowiemy Wam, gdzie tego szukać.


Niestety nie istnieje żadna oficjalna lista parków rozrywki, jednak dzięki zaangażowaniu i dobrym chęciom wielu entuzjastów parków powstała – i wciąż jest wzbogacana o nowe informacje – internetowa baza Roller Coaster Data Base (RCDB).

Każdy kto kocha roller coastery zna skrót RCDB. RCDB przede wszystkim skupia się na roller coasterach, ale znajdziecie tam też parki i wesołe miasteczka. Jest tam spis tego typu obiektów, występujących na całym świecie (obecnie i kiedyś).

To biblia dla tych, którzy chcą znaleźć informację o najszybszych, najdłuższych, największych roller coasterach na całym świecie. Mamy możliwość sortowania danych, np. wyszukiwanie najszybszych kolejek w Europie, albo najdłuższych roller coasterów drewnianych itp.

Wydaje mi się, że jeśli chodzi o parki współczesne, to RCDB zamieszcza tylko te parki, które posiadają roller coastery.
W miarę dostępności informacji, przy każdym parku zamieszczono: datę jego otwarcia, datę ewentualnego zamknięcia, lokalizację, adres www oraz listę roller coasterów.

Baza RCDB jest bardzo cennym i (zdaje się) jedynym możliwie kompletnym spisem parków rozrywki na świecie. Jej wielką zaletą jest to, że zawiera informacje zarówno o istniejących parkach, jak i o tych historycznych, na których ślad trudno niekiedy trafić. Z kolei pod względem technicznym RCDB jest prosta i intuicyjna w obsłudze oraz umożliwia wyszukiwanie parków według kontynentów, państw oraz wewnętrznych jednostek tych państw.

Kolejnym, znanym Wam już z raportów najbardziej popularnych parków, źródłem informacji o parkach jest stowarzyszenie Themed Entertainment Association (TEA), które zbiera dane liczbowe i prowadzi badania rynku parków rozrywki na świecie, i od 2006 r. rokrocznie publikuje raporty zawierające informacje o największych pod względem liczby odwiedzających parkach rozrywki.

W tych raportach TEA skupia się jedynie na kilkunastu (maksymalnie dwudziestu kilku) największych parkach dla każdego kontynentu, z wyjątkiem Australii i Afryki. Źródłem informacji dla TEA są przede wszystkim bezpośrednio parki rozrywki. Są to więc wartościowe, konkretne informacje, które trudno znaleźć gdziekolwiek indziej. W raporcie znajdziemy też podsumowania jak i prognozy dla branży.

Największą i najbardziej znaną organizacją zajmującą się tzw. przemysłem parków rozrywki jest International Association of Amusement Parks and Attractions (IAAPA). To na jej zlecenie TEA przygotowuje swoje raporty. Najbardziej widowiskową działalnością IAAPA są targi IAAPA Attractions Expo, gdzie konstruktorzy atrakcji oraz największe parki dzielą się swoimi nowinkami ze światem.

Z kolei zapalonym entuzjastom parków, a szczególnie roller coasterów, warto polecić strony Theme Park Review (nowinki, ciekawostki, zdjęcia, opinie) oraz CoasterForce (również newsy i ciekawostki, pełne gorących dyskusji i komentarzy "stałych bywalców" parków). Takich stron jest oczywiście więcej, zwłaszcza w USA gdzie parkmaniaków jest całe mnóstwo. Znacie i polecacie któreś z nich? 

Autor: Natalia Tykocińska

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title