Przewodnik po parkach rozrywki

Skąd się biorą roller coastery? Czy można zbudować kolejkę we własnym ogrodzie?

Tagi: Roller Coaster, Vekoma, Kolejka Górska, Mack Rides, RCDB, Intamin, Ile Jest Roller Coasterow Na Swiecie, EuropaPark, Roller Coaster Data Base, Boomerang, Rocky Mountain Construction, Bolliger & Mabillard, Premier Rides

Skąd się biorą roller coastery? Czy można zbudować kolejkę we własnym ogrodzie?

Roller coastery to jedna z najbardziej popularnych atrakcji w parku rozrywki. Budzą w nas najwięcej emocji, od ekscytacji i przyjemnego dreszczyku aż po lekko paraliżujący strach, który niektórym nie pozwala wsiąść do wagonika. Skąd się biorą roller coastery? Kto i gdzie je produkuje? O tym przeczytacie tutaj.

 

Ile jest roller coasterów na świecie?

W bazie danych Roller Coaster Data Base (RCDB) odnotowano prawie 8,5 tyś. roller coaster'ów. 3780 z nich należy już do przeszłości, ale 4693 kolejek jest czynnych obecnie. RCDB jest bardzo cennym i zdaje się jedynym możliwie kompletnym spisem parków rozrywki i roller coaster'ów na świecie. W miarę dostępności informacji, przy każdej kolejce widnieje tabelka z jej parametrami technicznymi, kilka zdjęć, a także nazwa firmy odpowiedzialnej za design i skonstruowanie kolejki. W bazie RCDB odnotowano ponad 200 takich firm! Przyjrzyjmy się zatem najciekawszym z nich.

Bolliger & Mabillard (B&M)

Firma Bolliger & Mabillard (B&M) powstała w 1988 r. w Monthey w Szwajcarii, na świecie stoi aktualnie 111 roller coasterów tej firmy. To im zawdzięczamy takie rodzaje coasterów, jak inverted coaster, floorless coaster czy dive coaster. 

Kraken w SeaWorld Orlando

Griffon w Busch Gardens Williamsburg

Krake w Heide-Park

Silver Bullet w Knott's Berry FarmIntamin

Firma Intamin powstała w 1967 r. w Wollerau w Szwajcarii, aktualnie na liczniku ma 147 roller coasterów.
Jej nazwa to skrót od "INTernational AMusement INstallations". Jako jedyna firma może pochwalić się strata coaster'ami, ale zawsze była też w czołówce firm wdrażających nowości, np. roller coastery wystrzeliwane czy 4th dimension coasters.

Maverick w Cedar Point

California Screamin' w Disney California Adventure

Kinda Ka w Six Flags Great Adventure

Colossos w Heide-Park

Insane w Tivoli Gröna Lund


Vekoma

Vekoma powstała w 1926 r. we Vlodrop w Holandii. 320 roller coasterów rozsianych po parkach rozrywki.
Najbardziej znana z kolejek typu boomerang. Vekoma jest także producentem najnowszych polskich roller coasterów: Lech Coastera w Legendii Śląskim Wesołym Miasteczku oraz Formuły 1 w Energylandii.

Cobra w Walibi Belgium

Blue Tornado w Gardaland

 

Mack Rides

Firma Mack Rides powstała w 1780 r. w Waldkirch w Niemczech, 129 roller coasterów aktualnie w parkach.
Historia tej firmy sięga XVIII w., kiedy to młody przedsiębiorca Paul Mack zajął się konstruowaniem karet i powozów. Pierwszą drewnianą kolejkę górską pod szyldem Mack Rides otwarto w 1921 r. Warto wiedzieć, że ta rodzinna firma operuje największym parkiem rozrywki w Niemczech, którym jest Europa-Park.

Jak się można domyslać kolejki Mack Rides obecne są w Europa-Parku. Aż 11 spośród 13 kolejek znajdujących się w najpopularniejszym niemieckim parku rozrywki zostało zbudowanych przez Mack Rides. Tylko Silver Star powstał w Bolliger & Mabillard, a Wodan Timbur Coaster dzięki Great Coasters International.

Blue Fire w Europa-Park

Helix w Liseberg

Euro-Mir w Europa-Park

 

Rocky Mountain Construction

Rocky Mountain Construction powstała w 2001 r. w Hayden w stanie Idaho w USA, 12 roller coasterów.
Stosunkowo nowa firma, której specjalnością są drewniane kolejki z inwersjami.

Outlaw Run w Silver Dollar City

WildFire w Kolmården Wildlife Park


Premier Rides

Premier Rides powstała w 1994 r. w Baltimore w stanie Maryland w USA, 34 roller coastery. Jedna z pierwszych firm, która pochyliła się nad roller coaster'ami wystrzeliwanymi i to te kolejki stanowią większość ich projektów. 

Mają też swój udział w zaprojektowaniu niezwykle oryginalnej kolejki X-Scream na szczycie wieży Stratosphere Tower w Las Vegas, choć za jej oficjalnego twórcę uznaje się firmę S&MC.

Sky Scream w Holiday Park Pfalz

Full Throttle w Six Flags Magic Mountain

 

DIY: czyli zbuduj własną kolejkę

Jeśli zapragniecie wybudować własną kolejkę, podrzucamy wam poniższy filmik w ramach inspiracji ;-)

Sympatyczny emeryt John Ivers z amerykańskiego miasteczka Bruceville w stanie Indiana sam skonstruował mały roller coaster. W 2001 r. wybudował we własnym ogródku kolejkę o nazwie "The Blue Flash". Przejażdżka trwa 10 sekund, ale śmiałkowie, którzy odważyli się nią przejechać, twierdzą, że to i tak wystarczająco. John Ivers przyznał, że nie posiada kierunkowego wykształcenia, a kolejkę budował metodą prób i błędów.

Cóż, wygląda na to, że nie trzeba mieć dyplomu inżyniera, by stworzyć sobie taką atrakcję!

 

Autor: Natalia Tykocińska

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.