Przewodnik po parkach rozrywki

Skąd się biorą roller coastery? Czy można zbudować kolejkę we własnym ogrodzie?

Tagi: Roller Coaster, Vekoma, Kolejka Górska, Mack Rides, RCDB, Intamin, Bolliger & Mabillard, Premier Rides, Ile Jest Roller Coasterow Na Swiecie, EuropaPark, Roller Coaster Data Base, Boomerang, Rocky Mountain Construction

Skąd się biorą roller coastery? Czy można zbudować kolejkę we własnym ogrodzie?

Roller coastery to jedna z najbardziej popularnych atrakcji w parku rozrywki. Budzą w nas najwięcej emocji, od ekscytacji i przyjemnego dreszczyku aż po lekko paraliżujący strach, który niektórym nie pozwala wsiąść do wagonika. Skąd się biorą roller coastery? Kto i gdzie je produkuje? O tym przeczytacie tutaj.

 

Ile jest roller coasterów na świecie?

W bazie danych Roller Coaster Data Base (RCDB) odnotowano prawie 8,5 tyś. roller coaster'ów. 3780 z nich należy już do przeszłości, ale 4693 kolejek jest czynnych obecnie. RCDB jest bardzo cennym i zdaje się jedynym możliwie kompletnym spisem parków rozrywki i roller coaster'ów na świecie. W miarę dostępności informacji, przy każdej kolejce widnieje tabelka z jej parametrami technicznymi, kilka zdjęć, a także nazwa firmy odpowiedzialnej za design i skonstruowanie kolejki. W bazie RCDB odnotowano ponad 200 takich firm! Przyjrzyjmy się zatem najciekawszym z nich.

Bolliger & Mabillard (B&M)

Firma Bolliger & Mabillard (B&M) powstała w 1988 r. w Monthey w Szwajcarii, na świecie stoi aktualnie 111 roller coasterów tej firmy. To im zawdzięczamy takie rodzaje coasterów, jak inverted coaster, floorless coaster czy dive coaster. 

Kraken w SeaWorld Orlando

Griffon w Busch Gardens Williamsburg

Krake w Heide-Park

Silver Bullet w Knott's Berry FarmIntamin

Firma Intamin powstała w 1967 r. w Wollerau w Szwajcarii, aktualnie na liczniku ma 147 roller coasterów.
Jej nazwa to skrót od "INTernational AMusement INstallations". Jako jedyna firma może pochwalić się strata coaster'ami, ale zawsze była też w czołówce firm wdrażających nowości, np. roller coastery wystrzeliwane czy 4th dimension coasters.

Maverick w Cedar Point

California Screamin' w Disney California Adventure

Kinda Ka w Six Flags Great Adventure

Colossos w Heide-Park

Insane w Tivoli Gröna Lund


Vekoma

Vekoma powstała w 1926 r. we Vlodrop w Holandii. 320 roller coasterów rozsianych po parkach rozrywki.
Najbardziej znana z kolejek typu boomerang. Vekoma jest także producentem najnowszych polskich roller coasterów: Lech Coastera w Legendii Śląskim Wesołym Miasteczku oraz Formuły 1 w Energylandii.

Cobra w Walibi Belgium

Blue Tornado w Gardaland

 

Mack Rides

Firma Mack Rides powstała w 1780 r. w Waldkirch w Niemczech, 129 roller coasterów aktualnie w parkach.
Historia tej firmy sięga XVIII w., kiedy to młody przedsiębiorca Paul Mack zajął się konstruowaniem karet i powozów. Pierwszą drewnianą kolejkę górską pod szyldem Mack Rides otwarto w 1921 r. Warto wiedzieć, że ta rodzinna firma operuje największym parkiem rozrywki w Niemczech, którym jest Europa-Park.

Jak się można domyslać kolejki Mack Rides obecne są w Europa-Parku. Aż 11 spośród 13 kolejek znajdujących się w najpopularniejszym niemieckim parku rozrywki zostało zbudowanych przez Mack Rides. Tylko Silver Star powstał w Bolliger & Mabillard, a Wodan Timbur Coaster dzięki Great Coasters International.

Blue Fire w Europa-Park

Helix w Liseberg

Euro-Mir w Europa-Park

 

Rocky Mountain Construction

Rocky Mountain Construction powstała w 2001 r. w Hayden w stanie Idaho w USA, 12 roller coasterów.
Stosunkowo nowa firma, której specjalnością są drewniane kolejki z inwersjami.

Outlaw Run w Silver Dollar City

WildFire w Kolmården Wildlife Park


Premier Rides

Premier Rides powstała w 1994 r. w Baltimore w stanie Maryland w USA, 34 roller coastery. Jedna z pierwszych firm, która pochyliła się nad roller coaster'ami wystrzeliwanymi i to te kolejki stanowią większość ich projektów. 

Mają też swój udział w zaprojektowaniu niezwykle oryginalnej kolejki X-Scream na szczycie wieży Stratosphere Tower w Las Vegas, choć za jej oficjalnego twórcę uznaje się firmę S&MC.

Sky Scream w Holiday Park Pfalz

Full Throttle w Six Flags Magic Mountain

 

DIY: czyli zbuduj własną kolejkę

Jeśli zapragniecie wybudować własną kolejkę, podrzucamy wam poniższy filmik w ramach inspiracji ;-)

Sympatyczny emeryt John Ivers z amerykańskiego miasteczka Bruceville w stanie Indiana sam skonstruował mały roller coaster. W 2001 r. wybudował we własnym ogródku kolejkę o nazwie "The Blue Flash". Przejażdżka trwa 10 sekund, ale śmiałkowie, którzy odważyli się nią przejechać, twierdzą, że to i tak wystarczająco. John Ivers przyznał, że nie posiada kierunkowego wykształcenia, a kolejkę budował metodą prób i błędów.

Cóż, wygląda na to, że nie trzeba mieć dyplomu inżyniera, by stworzyć sobie taką atrakcję!

 

Autor: Natalia Tykocińska

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.