Przewodnik po parkach rozrywki

[WIDEO] Hyperion - największy mega coaster w Europie - już otwarty!

Tagi: Energylandia, Hyperion, Mega Coaster, Najszybszy Roller Coaster, Najwyższy Roller Coaster, Urodziny Energylandii, Hyper Coaster, Megacoaster

[WIDEO] Hyperion - największy mega coaster w Europie - już otwarty!

 

Uwaga, to będzie długa relacja, bo i jest o czym pisać! W dużym skrócie: 14 lipca 2018 o godz. 18.00 w Energylandii, największym parku rozrywki w Polsce, dokonano oficjalnego otwarcia roller coastera Hyperion! To największy w całej Europie mega coaster i zarazem jeden z najszybszych i najwyższych europejskich roller coasterów. Zainteresowani, jak to wyglądało? Czytajcie dalej!

 

Emocje nadal nie opadły, ale zróbmy głęboki wdech i sięgnijmy pamięcią wstecz…

Na ten moment czekaliśmy trochę ponad półtora roku. Pod koniec 2016 r. dobiegły nas słuchy prosto z Zatoru, że jeden z najszybszych i najwyższych roller coasterów w Europie powstanie w Energylandii. Roller coaster, którego nazwy wtedy jeszcze nie znaliśmy, park reklamował jako największy w całej Europie mega coaster. Wyjaśnijmy zatem, czym się różni roller coaster od mega coastera. Co to jest roller coaster, to oczywiście wiecie. Mega coaster zaś to model roller coastera i nazwa używana przez firmę Intamin na kolejkę powszechnie znaną w branży jako hyper coaster.

Ale konkretnie: mega/hyper coaster to roller coaster nie posiadający inwersji, który wznosi się na wysokość od 61 do 91 metrów (200-299 stóp) i którego tor stanowi zamknięty obwód (w odróżnieniu od shuttle coasters, które w pewnym momencie trasy zatrzymują się i następnie kontynuują jazdę, jadąc tyłem po dopiero co przejechanym odcinku).

Teraz bardziej na luzie, subiektywnie i nostalgicznie

Każdy fan wesołych miasteczek i parków rozrywki, który uroki karuzel i kolejek górskich poznawał najpierw w mniejszych lunaparkach w Polsce, a potem przy odrobinie szczęścia być może i w większych parkach w Europie i dalej w świecie, czekał na moment taki jak ten z utęsknieniem.

Choć Energylandia istnieje nie od dzisiaj (to już 4 lata!), a i konkurencja depcze im po piętach (ale dzisiaj o nich nie mówmy ;)), to roller coaster taki jak Hyperion, to jednak coś wyjątkowego. Tej kolejki zazdroszczą nam fani z całego świata – portale takie jak CoasterForce, Theme Park Review, RCDB (Roller Coaster Data Base) czy ParkErlebnis z uwagą śledziły i eksperckim okiem oceniały plany, a potem i budowę Hyperiona.

Tak zupełnie szczerze, gdy parę lat temu pisałam pracę magisterską o rozwoju przestrzennym parków rozrywki w Stanach Zjednoczonych i rozmawiałam o parkach i roller coasterach ze znajomymi, to często padał komentarz „no tak, roller coastery… ale kiedy to będzie w Polsce”. A jednak! Sprawy potoczyły się dynamicznie i choć wybujałych planów inwestycyjnych przeróżnych inwestorów było więcej niż konkretów w rzeczywistości, to jednak temat ruszył i dzisiaj w Polsce mamy już 10 roller coasterów i zapowiedzi kolejnych!

A roller coaster, który wczoraj doczekał się swojej premiery, może konkurować z roller coasterami nie tylko z Europy, ale z całego świata – mówimy to z wielką dumą i zgodnie z prawdą! 

Hyperion już z daleka robi niesamowite wrażenie

Pierwsze wzniesienie o wysokości 77 m zwiastuje potężny spadek pod kątem 84 stopni. Kończy go wjazd do ogromnego podziemnego tunelu i łącznie pojedziemy 80 m w dół. Maksymalna prędkość, jaką osiągają wagoniki jest większa niż dopuszczalna na polskich autostradach, a mianowicie 142 km/h. Nie tylko początek, lecz cała trasa mierząca niemal 1,5 kilometra zapowiada się ekscytująco. Pragnącym szybować w chmurach producent – szwajcarska firma Intamin (INTernational AMusement INstallations) – zapewnił efekty nieważkości, niespodziewane efekty grawitacyjne, a także obrotowe nachylenia toru oraz podwójne zakręty! Motywem przewodnim tego roller coastera jest wyprawa badawcza na planetę Hyper Novi.

 

 

W tę kosmiczną przejażdżkę pomkniemy jednym z dwóch wagonów mieszczących po 28 osób (7 rzędów po 4 siedzenia każdy). Nie tylko sama ta ogromna konstrukcja przyspiesza bicie serca. Stacja Hyperiona oraz korytarz, w którym oczekujemy na start misji, zostały zaprojektowane tak, by przypominać opuszczoną stację badawczo-kosmiczną. Jeśli tylko macie min. 1,40 m wzrostu (i maks. 1,95 m) i czujecie się gotowi na taką wyprawę, Hyperion stoi dla Was otworem!

 

Wagoniki gładko suną po torze i pokonują niemały opór powietrza, choć wiatr we włosach i szum w głowie jest gwarantowany. Komfort jazdy, parametry techniczne, szwajcarska produkcja, motyw przewodni i dopracowanie najmniejszych detali pozwalają uznać Hyperion za najlepszy roller coaster w Polsce. I atrakcyjny na arenie europejskiej!


Choć trochę mu brakuje do tytułu najwyższego lub najszybszego w Europie, to plasuje się na równie honorowym drugim miejscu. Gdyby nie Red Force z Ferrari Land, który w zeszłym roku pojawił się w nowym parku tematycznym w kompleksie PortAventura, nasz polski coaster zgarnąłby te tytuły.

 

Red Force to jednak inna kategoria – giga coaster (podobne kryteria jak przy mega/hyper coasterze, ale inne widełki wysokości: 92-121 m). Zresztą przejażdżka polega na czymś innym: wystrzelenie do prędkości 180 km/h, stromy wjazd na wysokość 112 m i lekko wyprofilowany zjazd w dół, kilkaset metrów prosto i hamowanie. A właśnie, wszystkie roller coastery w Energylandii można pochwalić za brak gwałtownego hamowania przed stacją. :)

Hyperion opiera się na wysokich wzniesieniach i zjazdach oraz profilowanych zakrętach, a odczuwalna prędkość, z jaką się poruszamy, jest stała podczas całej przejażdżki. Nie brakuje oczywiście air-time’ów. Niech ten złowieszczy czarny kolor tej wielkiej konstrukcji Was nie odstraszy! Nie będziecie żałować.

 

Dla porównania spójrzmy na kilka mega/hyper coasterów


Pierwszą kolejką tego typu na świecie był Magnum XL-200 (rocznik 1989) z amerykańskiego parku Cedar Point. Dziś na całym świecie mamy 29 takich coasterów. Hyperion to siódma taka inwestycja firmy Intamin, ale rekordzistą jest firma Bolliger & Mabillard, która wyprodukowała ich 14. Do mega/hyper coasterów, które znacie z naszej strony, należą Silver Star, The Big One, Expedition GeForce, Shambhala – jeśli chodzi o Europę. A w USA są to Magnum XL-200, Apollo's Chariot, Behemoth, Diamondback, Goliath, Nitro i Mako.

 


Hyperion wiedzie prym wśród europejskich mega/hyper coasterów

Naszym zdaniem to dobra inwestycja – uniwersalny coaster w nowoczesnej odsłonie, która przyciągnie jeszcze więcej entuzjastów parków i kolejek z całej Europy. Ale na szczęście to nie koniec atrakcji, jakie park szykuje dla swoich gości. Na początku sezonu ogłoszono, że w najbliższych latach w parku powstaną kolejne dwa roller coastery: drewniana kolejka górska, a także Double Launch Coaster z podwójnym wyrzutem magnetycznym.

Wooden coaster zaprojektuje obecny lider w sektorze kolejek hybrydowych (konstrukcja z drewna i tor ze stali) – amerykańska firma Rocky Mountain Construction, która przebojem wdarła się na rynek i do tej pory może pochwalić się 16 roller coasterami zbudowanymi głównie z drewna, ale posiadającymi inwersje (dlaczego to takie nietypowe, pisaliśmy tutaj) – spójrzcie na Texas Giant, Wildfire, Steel Vengeance i inne. Taki roller coaster powstanie w Energylandii ok. 2020 r.!

Z kolei za Double Launch Coaster odpowiada Vekoma, której kolejki znacie już z Energylandii. Będzie dynamicznie! Ten charakterystyczny moment wystrzeliwania posiada np. ogniście czerwona kolejka Formuła. Nowy roller coaster wykorzysta ten element aż dwa razy. Nie zabraknie też 5 inwersji.

Nowe plany Energylandii brzmią ekscytująco. Przyjemnie jest widzieć, że park odnosi sukcesy i nieustannie się rozwija, wzbogacając się o atrakcje ze światowej półki. Tak trzymać!

 

Zasłużenie swoje czwarte urodziny Energylandia obchodziła wyjątkowo hucznie

W weekend 14-15 lipca na gości czekało mnóstwo atrakcji. Otwarcie Hyperiona było wisienką na pokaźnym torcie! Dla wszystkich tych, którzy odwiedzili park w ten weekend przygotowano 4 tysiące gadżetów. Nie mogło zabraknąć tortu i powitalnej lampki szampana. Poza tym, po raz pierwszy w tym sezonie Energylandia gwarantowała zabawę aż do północy. W sobotę od godz. 20.00 w wodnej strefie Water Park rozpoczęło się beach party, czyli impreza na basenach w towarzystwie DJ-ów Klubów Energy 2000 oraz zaproszonych gwiazd Warsaw Shore. A na młodszych gości czekała uwielbiana przez dzieci piana party i to przez całe te dwa dni!

 

 Byliście w Energylandii w ten szalony weekend? 

Podzielcie się z nami Waszymi wrażeniami z obchodów urodzin parku i oczywiście z przejazdu Hyperionem!

 Autor: Natalia Tykocińska

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title