Przewodnik po parkach rozrywki

TOP 10 parków wodnych w Europie i na Bliskim Wschodzie

Tagi: Park Wodny, Aquaparki, Parki Wodne W Europie, Parki Wodne Na Bliskim Wschodzie, TOP 10 Parków Wodnych

TOP 10 parków wodnych w Europie i na Bliskim Wschodzie

Uwaga, wielbiciele wodnych szaleństw! Przed wami ranking 10 najlepszych aquaparków w Europie i na Bliskim Wschodzie, opracowany przez Stowarzyszenie Themed Entertainment Association (TEA). Jak myślicie, który park jest dziś liderem w tym regionie?

 

Stowarzyszenie Themed Entertainment Association (TEA) co roku przygotowuje ranking najpopularniejszych parków rozrywki na świecie. O tym, na którym miejscu znajdzie się park decyduje frekwencja. Im więcej osób go odwiedzi, tym wyższa pozycja w rankingu. Oprócz ogólnoświatowego zestawienia parków rozrywki, TEA opracowuje również osobne rankingi dla różnych regionów świata. Nas interesuje okręg EMEA (Europa i Bliski Wschód).

Najnowszy ranking (dane z 2015 r.) jest drugim w historii, który uwzględnia także parki wodne. Postanowiliśmy skoncentrować się właśnie na nich, ponieważ w rankingu parków tematycznych nie było żadnych niespodzianek (najchętniej odwiedzanym parkiem w Europie wciąż jest Disneyland). Tymczasem w rankingu parków wodnych pojawiło się kilku nowych graczy…

1.    AQUAVENTURE WATER PARK, Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) - 1,400,000 gości w 2015 r.

Aquaventure Water Park mieści się na wyspie, która pojawiła się mapie świata zaledwie kilka lat temu. To tzw. Palm Islands – sztucznie usypany archipelag wysp u wybrzeży Dubaju.  Obecnie jest to jedna z najdroższych i najbardziej luksusowych części miasta. Ceny biletów do Aquaventure Park także nie należą do najtańszych. Za jeden dzień w parku trzeba zapłacić ok. 350 zł. Opinie dotychczasowych gości pokazują jednak, że wszystkie niesamowite atrakcje, jakie znajdują się na terenie parku warte są tych pieniędzy.

2.    THERME ERDING, Erding, Niemcy - 1,235,000 gości w 2015 r.

Thermy Erding to zdaniem wielu najlepszy aquapark w Europie. Znalazło to swoje potwierdzenie w rankingu TEA. Obiekt jest naprawdę ogromny – ilość zjeżdżalni i wszystkich dodatkowych atrakcji po prostu nie pozwala na nudę. Jeśli Dubaj jest poza zasięgiem waszych możliwości, koniecznie rozważcie wizytę w tym miejscu. Termy Erding mieszczą się pod Monachium, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się tam na weekend.

3.    TROPICAL ISLANDS, Krausnick, Niemcy - 1,100,000 gości w 2015 r.

Tropikalna wyspa, ukryta pod kopułą ogromnej hali, przyciąga do Krausnick miliony Europejczyków spragnionych egzotycznych wakacji. Będąc na miejscu faktycznie można ulec iluzji, że znajdujemy się w tropikach, a nie 60 km od Berlina.

4.    AQUAPALACE, Praga, Czechy - 997,000 gości w 2015 r.

Tak wysoka pozycja tego czeskiego parku to dla nas spore zaskoczenie. Aquapalace faktycznie ma sporo do zaoferowania, ale w porównaniu z Tropical Island czy plasującym się na kolejnym miejscu SIAM Park, wypada dość blado.  Może to zasługa dogodnej lokalizacji? Praga jest przecież jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Europie.

 

 

5.    SIAM PARK, Teneryfa, Hiszpania - 865,000 gości w 2015 r.

SIAM Park to jedyny, niezadaszony, europejski park, jaki znalazł się w rankingu. Nie mieści się on jednak w kontynentalnej części Hiszpanii, lecz na Teneryfie. Wyróżnia go też daleko idąca tematyzacja. Inspiracją dla wszystkich atrakcji była Tajlandia. Zobaczycie tam zarówno dalekowschodnią architekturę, jak i słynne tajskie plaże. 

 

 

6.    WILD WADI, Dubaj, ZEA - 715,000 gości w 2015 r.

Większość atrakcji tego parku nawiązuje do tradycyjnych arabskich baśni np. słynnej legendzie o Sindbadzie Żeglarzu. Będąc w tym miejscu koniecznie trzeba udać się na zjeżdżalnię, której tor przebiega przez ogromne akwarium z rekinami. W europejskich parkach z pewnością nie doświadczycie czegoś takiego.

7.    TIKI POOL, Duinrell Holandia - 700,000 gości w 2015 r.

Tiki Pool to największy aquapark w krajach Beneluksu. Jest on częścią większego założenia, na które składa się park rozrywki i baza noclegowa. Basenom i zjeżdżalniom w Tiki Pool nie można co prawda nic zarzucić, ale po siódmym aquaparku w regionie spodziewaliśmy się czegoś więcej. W Europie jest wiele parków wodnych, które choć nie odnotowują równie dużej frekwencji mogą się pochwalić znacznie większą ilością atrakcji.

 

 

8.    LALALANDIA, Billund, Dania - 680,000 gości w 2015 r.

Gdybyśmy to my układali ranking, Lalalandia z pewnością znalazłaby się w nim wyżej niż Tiki Pool. To znacznie nowocześniejszy auqapark, gdzie oprócz basenów i zjeżdżalni znalazło się także miejsce dla stref tematycznych. Na tle innych parków wyróżnia się zwłaszcza strefa gastronomiczna. Dzięki drobiazgowo odtworzonej architekturze i roślinności można się tam poczuć, jak we Włoszech. 

9.    NETTEBAD, Osnabrück, Niemcy - 659,000 gości w 2015 r.

Nettebad to największy aquapark w północno-zachodnich Niemczech. Nie jest tematyzowany, ale na bieżąco są tam wprowadzane wszelkie nowinki np. ekstremalnie stroma zjeżdżalnia z zapadnią.

10.  YAS WATERWORLD, Abu Dhabi, ZEA - 650,000 gości w 2015 r.

Yas Waterworld to jedna z największych atrakcji turystycznych Abu Dhabi. Podobnie, jak Wild Wadi nawiązuje do arabskiego folkloru. Najbardziej znanym miejscem w parku jest basen, gdzie znajdują się wyloty zjeżdżalni, stylizowane na głowy węży.

***

Z pewnością zauważyliście, że w rankingu wyraźnie dominują parki z Zatoki Perskiej. Równie dobrym wynikiem mogą się pochwalić jedynie Niemcy (3 parki w pierwszej dziesiątce). To Zjednoczone Emiraty Arabskie są dziś jednak liderem w regionie. Z pewnością ma to wpływ klimat. Temperatura w Dubaju nigdy nie spada poniżej 23 stopni. Dzięki temu arabskie parki wodne są większe i bardziej rozbudowane od tych Europejskich, ponieważ nie muszą być zadaszane.

Poza tym tamtejsi inwestorzy zauważyli, że turyści wolą odwiedzać parki, które mają jakiś temat przewodni. Nie bez powodu atrakcje w Aquaventure Park są inspirowane architekturą sumeryjską, a Wild Wodi i YAS Waterword nawiązują do arabskiego folkloru. To czyni je jeszcze atrakcyjniejszymi w oczach zagranicznego turysty.   

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.