Przewodnik po parkach rozrywki

TOP 20 najpopularniejszych parków rozrywki w Europie w 2019 roku. Nowy raport TEA

Tagi: Disneyland, Legoland, PortAventura, TOP 10, Koronawirus, Covid-19, Najchętniej Odwiedzane Parki Rozrywki, Heide-Park, Top 20 Europa

TOP 20 najpopularniejszych parków rozrywki w Europie w 2019 roku. Nowy raport TEA

Jak co lato komentujemy najnowszy raport TEA, czyli coroczne zestawienie najpopularniejszych parków rozrywki na świecie oraz na poszczególnych kontynentach. Przyjrzyjcie się mu dokładnie, bo kolejny, za rok 2020 będzie zupełnie inny. 


Ostatni rok z takimi liczbami odwiedzin z powodu pandemii koronawirusa

Dane na podstawie których sporządzono ranking TEA pochodzą z 2019 roku, dlatego większość parków odnotowała wzrost frekwencji. W przyszłorocznym raporcie próżno będzie spodziewać się podobnych liczb. Pandemia COVID-19 na całym świecie doprowadziła do tego, że parki rozrywki musiały zostać na wiosnę zamknięte, gdy w wakacje się otworzyły, narzucono na nie ograniczenia dotyczące liczby osób, które mogą danego dnia odwiedzić park. To był trudny rok dla parków rozrywki. Zanim jednak poznamy liczby z 2020 roku przyjrzyjmy się bliżej zwycięzcom z 2019 roku i sprawdźmy, które europejskie parki przyciągnęły najwięcej gości.


Pierwsza dziesiątka – bez większych zmian

Choć w Europie co i rusz pojawiają się nowe parki rozrywki (przybywa ich zwłaszcza w krajach takich jak Polska), pozycja liderów wydaje się niezachwiana. Pierwsza dziewiątka rankingu prezentuje się dokładnie tak jak przed rokiem – otwiera ją bezkonkurencyjny, paryski Disneyland, który w 2019 roku odwiedziło 9 750 000 gości, czyli o 4 miliony więcej niż plasujący się na drugim miejscu Europa Park (5 750 000). Podium – dokładnie tak jak w zeszłym roku – zamyka holenderski Efteling (5 260 000) z wynikiem porównywalnym do Europa Park. Na czwartym miejscu znajduje się – Walt Disney Studios (5 245 000). Wszystkie te parki w 2019 roku odwiedziło aż 26 000 000 milionów gości.

Na kolejnych miejscach w rankingu uplasowały się parki Tivoli Gardens, PortAventura, Liseberg, Gardaland oraz Legoland w Windsorze.

Dopiero na dziesiątym miejscu widać zmiany – w 2019 roku pozycja ta przypadła Parc Asterix, który tym sposobem przesunął na jedenastą pozycję inny francuski park, czyli Puy du Fou. Dobry wynik Parc Asterix to najpewniej efekt jego 30. urodzin. Gości przyciągały tam różne rocznicowe wydarzenia i atrakcje.


Jak wyglądała druga dziesiątka rankingu?

W związku z tym, że Parc Asterix odnotował spektakularny awans z czternastego na dziesiąte miejsce, w drugiej dziesiątce pojawiły się niewielkie zmiany. Spadki odnotował m.in. Legoland w Billund, który w 2018 roku był jedenastym najchętniej odwiedzanym parkiem rozrywki, a w 2019 ulokował się na piętnastej pozycji. Podobnie było w przypadku niemieckiego Legolandu, który z jedenastej spadł na osiemnastą pozycję. W pierwszej dwudziestce brakuje też szwedzkiego parku Gröna Lund, który w zeszłym roku zajął osiemnaste miejsce w rankingu. Zamiast niego do czołówki trafił niemiecki Heide-Park.

Jak będzie wyglądać przyszłoroczny ranking? Spodziewamy się wielu niespodzianek

Przyzwyczailiśmy się do tego, że do rankingów TEA co roku trafiają praktycznie te same parki. Jest to efekt tego, że Europa jest już ukształtowanym rynkiem, w związku z czym parki zajmujące najwyższe pozycje mają swoich wiernych fanów.

Nawet najlepsze parki nie były jednak przygotowane na to, co spotkało je w tym roku. Spadki frekwencji w stosunku do raportu z 2019 roku będą ogromne. Nie jest też wykluczone, że stabilna pozycja liderów zostanie zachwiana – wszystko zależy od tego, jak poszczególne parki będą radzić sobie z trudną pandemiczną sytuacją. Oczywiście życzymy im jak najlepiej.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.