Przewodnik po parkach rozrywki

Europejskie parki rozrywki powoli się otwierają. Kiedy dokładnie i na jakich warunkach?

Tagi: Disneyland, Energylandia, Europa-Park, Gardaland, Koronawirus, Covid-19, Bilety Wstepu, Mirabilandia, Legoland Niemcy, Heide-Park, Legoland Dania, Parc Asterix, Maseczki, Dystans Społeczny, Obostrzenia

Europejskie parki rozrywki powoli się otwierają. Kiedy dokładnie i na jakich warunkach?

Kolejne kraje, a wśród nich Polska, stopniowo znoszą ograniczenia związane z koronawirusem. Czy oznacza to, że niedługo zostaną otwarte także parki rozrywki? I tak, i nie. Znamy daty otwarcia kilku parków położonych w otwartej przestrzeni, ale kiedy nastąpi otwarcie parków wodnych np. Suntago World – nie wiadomo. Skupmy się jednak na dobrych wiadomościach. Kiedy możemy się spodziewać otwarcia Energylandii, Europa Parku czy Disneylandu?


Nowe zasady odwiedzin parków rozrywki

Aby parki rozrywki mogły się otworzyć, muszą wdrożyć zupełnie nowe zasady, dzięki którym goście będą mogli czuć się bezpiecznie. W większości parków będą one podobne. Oto czego możemy się spodziewać:

  • Ograniczenie liczby gości, konieczność zakupu datowanych biletów online, brak możliwości zakupu biletów w kasie parku. Aby nie narażać gości na towarzystwo tłumów, parki zmuszone są znacząco ograniczyć liczbę osób wpuszczanych do parków. Chcąc odwiedzić park, trzeba będzie zatem dokonać wcześniejszej rezerwacji i zadeklarować, kiedy dokładnie planujemy się pojawić. To konieczne, aby parki były w stanie utrzymać w ryzach liczbę gości. Na jakiś czas musimy więc pożegnać niedatowane bilety i spontaniczne wyjazdy i zaakceptować bilety datowane.
  • Dystans społeczny. Aby zachować niezbędne, 1,5-metrowe odstępy między gośćmi, przed wejściami do atrakcji pojawią się odpowiednie oznaczenia. Mogą to być np. naklejki na chodnikach podobne do tych zastosowanych w Disneylandzie w Szanghaju. Dystans będzie zachowany również na atrakcjach – w wagonikach karuzeli i rollercoasterów będziemy zajmować co drugie miejsce. Oczywiście zasady te nie dotyczą rodzin – dziecko może usiąść na karuzeli obok rodzica oraz spacerować z nim za rękę.
  • Większy rygor sanitarny. Często dotykane powierzchnie np. poręcze foteli w wagonikach, będą znacznie częściej dezynfekowane. Na terenie parku możemy się też spodziewać dozowników z płynem dezynfekującym – dla własnego bezpieczeństwa warto z nich korzystać jak najczęściej. Parki zachęcają również do płatności kartą oraz unikania ciasnych, zamkniętych przestrzeni np. wind. Powinny z nich korzystać jedynie rodziny.
  • Dbanie o higienę tak często jak to możliwe. W ostatnich miesiącach słyszeliśmy to wielokrotnie i nic się w tym temacie nie zmieniło. Należy myć ręce tak często jak to możliwe, kaszleć, kichać w łokieć.
  • Obowiązek noszenia maseczek. Będzie on obowiązywać tylko w niektórych parkach np. Europa-Parku. Przed wizytą należy sprawdzić jakie są zasady obowiązujące w konkretnym obiekcie.
  • Płatności bezgotówkowe. Większość obiektów prosi, aby płatności realizować bezgotówkowo. Trzeba więc przygotować się na to, że gotówką nie zapłacimy za lody i pamiątki.
  • Noclegi tylko dla rodzin. Z noclegów na terenie niektórych parków nie będą mogły korzystać grupy znajomych. Będą one zarezerwowane wyłącznie dla rodzin.


Wciąż nie są to wszystkie nowe regulacje obowiązujące w parkach – nie jest wykluczone, że będzie ich więcej. Nie wszystkie parki podzieliły się już swoimi nowymi zasadami. W niektórych krajach (np. w Polsce) wciąż nie ma też oficjalnych zaleceń odnośnie parków rozrywki.


Jak to wygląda w polskim największym parku rozrywki?

Energylandia 

Mimo braku oficjalnej daty otwarcia Energylandia już intensywnie przygotowuje się do powitania pierwszych gości tego sezonu. W parku zamontowano setki dozowników z płynem dezynfekującym. Testowane są drony oczyszczające powietrze i aplikacja do zdalnego zamawiania jedzenia. Jedyne co pozostaje zatem, to czekać na decyzję rządu.


A jak wygląda sytuacja w innych krajach? Zapraszamy na krótki przegląd najnowszych wieści z najpopularniejszych europejskich parków rozrywki.


NIEMCY

Europa-Park 

Największy niemiecki park rozrywki Europa-Park ma się oficjalnie otworzyć już 29 maja. O zasadach obowiązujących na jego terenie można przeczytać na oficjalnej stronie parku. Goście będą mieli obowiązek nosić maseczki zasłaniające nos i usta, ale tylko w zamkniętych pomieszczeniach, w oczekiwaniu na wejście do atrakcji i na samych atrakcjach. Lepiej mieć ze sobą maseczki, zamiast zasłaniać nos chustką lub szalikiem, bo te mogłyby stwarzać niebezpieczeństwo na atrakcjach. Osoby bez maseczek nie będą mogły więc z nich korzystać.

Póki co zamknięty do odwołania pozostaje park wodny Rulantica.

Heide-Park 

Sezon w Heide-Parku rozpoczął się dziś, 25 maja. Na stronie i tego parku można przeczyta jakie są zasady wejścia do obiektu. Tak jak wszędzie konieczna będzie wcześniejsza rezerwacja biletów datowanych. Maseczki są obowiązkowe, należy zabrać własną ze sobą, będziemy używać ich na atrakcjach, w sklepach i obiektach gastronomicznych. Dzieci do lat 6 nie muszą mieć maseczek.

Legoland Niemcy

Niemiecki Legoland otworzy się 30 maja. Bilety i tu będzie można kupować wyłącznie online i będą to bilety datowane. Podobnie jak w przypadku innych niemieckich parków maseczki są obowiązkowe dla wszystkich pow. 6 roku życia.


FRANCJA

Disneyland

W przypadku Francji nadal brak oficjalnych komunikatów na temat tego, kiedy będą mogły otworzyć się parki rozrywki. Najchętniej odwiedzany europejski park rozrywki - Disneyland pozostaje zamknięty. Wszyscy ze zniecierpliwieniem czekają na informacje o ponownym otwarciu i nowych zasadach. Zamknięty pozostaje również Parc Asterix

→ Przeczytaj jak wygląda wizyta w Disneyland w Szanghaju na nowych zasadach


HOLANDIA

Efteling

Najsłynniejszy holenderski park rozrywki Efteling działa na nowych zasadach już 20 maja. Nowe zasady jakie obowiązują w najpopularnieejszym parku w Holandii podobne są do zasad opisanych powyżej.

Park opublikował też krótki film, wyjaśniający gościom nowe zasady obowiązujące w parku.


WŁOCHY

Gardaland 

Najchętniej odwiedzany włoski park rozrywki Gardaland ogłosił, że otworzy się w czerwcu, ale nie podano jeszcze dokładnej daty. Reguły sanitarne prawdopodobnie będą podobne do tych obowiązujących w innych parkach – na stronie brakuje jednak oficjalnego komunikatu. Zapewne pojawi się on tam, gdy będzie zbliżać się data otwarcia.

Miralandia 

Niestety nadal nic nie wiadomo odnośnie daty otwarcia Mirabilandii.


DANIA

Legoland Billund

Legoland w Billund otworzy się 8 czerwca. Na oficjalnej stronie parku dostępne są już szczegółowe wytyczne obowiązujące wszystkich gości. Tak jak wszędzie konieczna będzie wcześniejsza rezerwacja biletów oraz zachowanie odpowiedniego dystansu. Maseczki nie będą obowiązkowe, ale niestety nie wszystkie atrakcje i restauracje zostaną otwarte w pierwszym etapie. Park wstrzymał się również z otwarciem The LEGO® MOVIE™ World. Na otwarcie tej krainy będziemy musieli poczekać do 2021 roku.

Bilety wstępu dostępne na Parkmania.pl

Ten rok będzie zdecydowanie inny niż wszystkie i każdy park rozrywki boleśnie odczuje zmniejszoną liczbę gości. Miejmy nadzieję, że pierwsze tygodnie pokażą, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Dotychczas niedatowane bilety wstępu do wymienionych wyżej parku bez trudu można było zakupić na stronie Parkmania.pl. Przez lata sprzedaliśmy Wam ich całe mnóstwo a za dobrą obsługę procesu zakupu i wsparcie dostawaliśmy zawsze najwyższe oceny. Na tę chwilę, a piszemy to w dniu 25 maja, nie możemy sprzedawać biletów do parków, ponieważ parki chcą kontrolować liczbę gości i sprzedają bilety za pomocą swoich stron internetowych. Jak tylko to ulegnie zmianie i ponownie będziemy mogli sprzedawać niedatowane bilety, będziemy o tym informować.


 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.