Przewodnik po parkach rozrywki

Park World Excellence Awards: wśród laureatów pojawił się czarny koń, są nim polskie parki rozrywki!

Tagi: Energylandia, Eas, Nagrody Dla Parkow Rozrywki, Nagrody Legendia

Park World Excellence Awards: wśród laureatów pojawił się czarny koń, są nim polskie parki rozrywki!

Jeśli Golden Ticket Awards to Oscary branży rozrywkowej, galę Park World Excellence Awards i European Star Awards śmiało można porównać do festiwalu w Cannes. W konkursie rywalizują bowiem jedynie europejskie parki rozrywki. Tegoroczna edycja wydarzenia okazała się bardzo szczęśliwa dla Polski. Legendia i Energylandia zgarnęły w sumie aż pięć statuetek!

Legendia czarnym koniem Euro Atractions Show 2018

Park Excellence Awards i European Star Awards to dwa prestiżowe konkursy, w których rywalizują ze sobą najlepsze europejskie parki rozrywki. Nagrody Park Excellence Awards rozdaje brytyjski magazyn Park World, European Star Awards – jury wytypowane przez redakcję podobnego, niemieckiego czasopisma. Gale finałowe obydwu konkursów miały miejsce podczas targów branżowych Euro Attraction Show w Amsterdamie.

Polskie parki rozrywki zdobyły w obydwu konkursach łącznie aż 5 nagród! Trzy z nich zgarnęła Legendia.  Chorzowski park ku zaskoczeniu wielu  okazał się czarnym koniem konkursu. Wszystko dzięki Bazyliszkowi, czyli najnowszej atrakcji w parku, który zdobył pierwsze miejsce aż w trzech kategoriach:

  • Best New Ride 2018 w konkursie European Star Awards,
  • Family Ride of the Year 2018 w konkursie Park World Excellence Awards 2018,
  • Best Use of Technology, za wykorzystanie przez firmę ETF pojazdów wyposażonych w nowoczesną technologię trackless ride.

Kolejne wyróżnienie zdobył także Lech Coaster. Jury uznało go za piąty najlepszy roller coaster w Europie.  

Energylandia triumfowała natomiast dzięki swoim najnowszym, ekstremalnym atrakcjom. Speed Water Coaster został uznany przez magazyn Park World za najlepszą przejażdżkę wodną, natomiast Hyperion podczas European Star Award zdobył pierwsze miejsce w kategorii Best New Coaster 2018. Dokładnie w tej samej kategorii w ubiegłym roku został wyróżniony Lech Coaster

 

 

Skąd tyle zachwytów nad Bazyliszkiem?

Podpowiedź stanowią już same kategorie w jakich wyróżniona została atrakcja. Nagroda za najciekawsze wykorzystanie technologii to efekt zastosowania obracających się wagoników typu trackless ride. Wspomnieć należałoby jednak także o technice video mappingu. Świat, do którego przenosimy się siadając w wagoniku, tworzą bowiem po części fizyczne, a po części cyfrowe dekoracje. Dzięki temu można silniej zanurzyć się w opowiadanej ( skąd inąd po mistrzowsku) historii o bazyliszku i innych stworach z polskich legend.

Atrakcję wyróżnia także możliwość interakcji. W czasie przejażdżki nie siedzimy bezczynnie w wagoniku, zamiast tego musimy bronić się przed czyhającymi po drodze potworami, w tym najstraszniejszym z nich, czyli bazyliszkiem, celując do nich z laserowych pistoletów. Na koniec dowiadujemy się, kto oddał najwięcej celnych strzałów. I pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsza atrakcja familijna” wydaje się zatem uzasadnione. Atrakcja jest bowiem doskonałą okazją do wzmacniania rodzinnych więzów, poprzez odrobinę rywalizacji. Nie ma też limitów wiekowych, które wykluczałyby najmłodszych członków rodziny z zabawy.

Trzecia kategoria, w jakiej został wyróżniony Bazyliszek to jak pamiętamy „Najlepsza nowa atrakcja w Europie”. To z niej Legendia może być najbardziej dumna, bo w tym roku na starym kontynencie powstało naprawdę dużo interesujących przejażdżek, ale to Bazyliszek okazał się najlepszy. Może warto więc na własnej skórze przekonać się, skąd wynikają zachwyty nad tą atrakcją? Wciąż nie jest na to za późno. Bazyliszek to atrakcja zadaszona (Dark Ride), korzystać będzie można z niej cały rok.  

 


Świat, do którego przenosimy się siadając w wagoniku 'Bazyliszka', tworzą po części fizyczne, a po części cyfrowe dekoracje.

 

Energylandia także wróciła z Amsterdamu z nagrodami

Powody do dumy ma także Energylandia. Dwie statuetki w tak ważnych kategoriach to też nie lada osiągnięcie! Te atrakcje były jednak tworzone po to, by zdobywać nagrody. Wyróżniają je rekordowe parametry i najwyższej klasy technologia. Dodatkowo Hyperion nie dość, że jest największym i jednym z najszybszych rollercoasterów w Europie został wzbogacony o ciekawą historię i preshow, które można oglądać w oczekiwaniu na  przejażdżkę. Tym sposobem zostawił konkurencję daleko w tyle.

Pozostaje zatem czekać na zapowiedzi kolejnych nowości w Energylandii, bo po takich sukcesach, apetyt na nagrody na pewno wzrośnie.

Pozostali laureaci tegorocznej edycji

Tegorocznym najlepszym parkiem rozrywki w Europie okazał się holenderski Efteling, co nie powinno dziwić, bo faktycznie jest to jedno z najciekawszych miejsc na mapie europejskich parków rozrywki.

Dowiedz się więcej na temat najlepszego parku rozrywki w Europie:

Statuetka dla najlepszego parku wodnego w Europie trafiła do Siam Park na Teneryfie. I tu znowu brak zaskoczeń, bo Siam Park po prostu nie ma sobie równych, czego dowodem są głosy użytkowników portalu Trip Advisor, którzy praktycznie co roku uznają go za najlepszy park wodny na starym kontynencie.

Za najlepszy park familijny w Europie jurorzy uznali Peppa Pig World w Paultons Park w Wielkiej Brytanii. Temu parkowi również poświęciliśmy jakiś czas temu osobny artykuł:

Najlepsze show na żywo można natomiast podziwiać we francuskim parku Puy du Fou. To nietypowe miejsce, wśród europejskich parków rozrywki,  bo jego oferta bazuje nie na rollercoasterach, a właśnie plenerowych pokazach, rekonstruujących najważniejsze wydarzenia z historii Francji.

Konkursowych kategorii łącznie jest aż 27 (Park World Excellence Awards – 14, European Star Awards – 13 statuetek). Tym bardziej cieszy fakt, że aż 5 nagród trafiło do polskich parków rozrywki. Do niedawna mogliśmy jedynie pomarzyć o takim sukcesie, bo nie mieliśmy ani jednego rollercoastera mogącego równać się z tymi z zachodniej Europy. Dziś nie dość, że kolejek górskich mamy już 10, to zdobywają one prestiżowe wyróżnienia. Wszystko wskazuje też na to, że parków rozrywki i tym samym atrakcji będzie jeszcze więcej. Im bardzo dobrze! Bo Energylandii i Legendii konkurencja wyraźnie służy.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.