Przewodnik po parkach rozrywki

Lech Coaster w czołówce europejskich roller coasterów. Pierwsza nagroda dla polskiego parku!

Tagi: Roller Coaster, Legendia, Lech Coaster, Bazyliszek, Eas

Lech Coaster w czołówce europejskich roller coasterów. Pierwsza nagroda dla polskiego parku!

25 września 2017 r. trwale zapisze się w historii Legendii. To dzień, w którym Lech Coaster podbił Berlin! Podczas gali European Amusement Show w Berlinie atrakcja została uznana za jeden z najlepszych roller coasterów, jaki powstał w tym roku w Europie.

 

Targi EAS – co to za wydarzenie?

Targi EAS (European Amusement Show) to jedno z najważniejszych wydarzeń w przemyśle rozrywkowym. Raz w roku zarządcy parków, producenci urządzeń rozrywkowych i ich fani spotykają się w jednym z europejskich miast, by wymieniać się doświadczeniami.

EAS to jednak coś znacznie więcej niż zwykłe branżowe targi. Każdej edycji towarzyszy uroczysta gala, podczas której wyróżniane są najlepsze europejskie parki rozrywki i znajdujące się w nich atrakcje.

→ Przeczytaj też: Nagrody w przemyśle parków rozrywki czyli o Oscarach dla parków i atrakcji

W tym roku jedna z nagród na targach EAS trafiła do Legendii - Lech Coaster został uznany za drugi najlepszy roller coaster w Europie. To pierwsze tak prestiżowe wyróżnienie dla polskiego parku rozrywki. Do niedawna polskie parki rozrywki nie mogły się równać z tymi na Zachodzie. W ostatnich latach zaszły jednak intensywne zmiany, za sprawą powstania Energylandii oraz modernizacji Śląskiego Wesołego Miasteczka (teraz Legendii właśnie). 

 

Kim są pozostali laureaci?

Lech Coaster zdobył drugie miejsce w kategorii „Najlepsze nowe roller coastery”. Wyprzedził go jedynie Red Force w Ferrari Land (Hiszpania), o którym jeszcze przed otwarciem mówiło się, że będzie niekwestionowanym liderem wśród europejskich roller coasterów. Jest najszybszy (180 km/h) , najwyższy (112 m), żadna z europejskich kolejek też tak szybko się nie rozpędza (maksymalną prędkość osiąga w 5 sekund!).

Tuż za nim uplasował się Lech Coaster. Jego parametry także są imponujące (104 sekundy jazdy, 908 m długości toru, wysokość 40 m, 4 inwersje), ale tak wysoka pozycja z pewnością nie byłaby możliwa, gdyby nie mistrzowska tematyzacja. Zjawiskowe preshow ze studia Platige Image nadaje przejażdżce zupełnie inny wymiar! Historia Lecha tak spodobała się jury (nagrody przyznaje stowarzyszenie IAAPA), że polski roller coaster uplasował się o stopień wyżej niż Star Trek: Operation Enterprice w niemieckim Movie Parku.  

Tak w skrócie prezentuje się pierwsza trójka Best New Coasters 2017:

  1. Red Force – Ferrari Land (Hiszpania)
  2. Lech Coaster – Legendia (Polska)
  3. Star Trek: Operation Enterprise – Movie Park Germany (Niemcy)

Drugie miejsce w prestiżowym konkursie z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na rozwój Legendii. Paweł Cebula, dyrektor Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka mówił:

 

Ta nagroda to dla nas bardzo duże wyróżnienie i docenienie pracy, jaką zespół Legendii włożył nie tylko w techniczne przygotowanie atrakcji holenderskiego producenta, firmy Vekoma, ale również świetnie dobranej tematyzacji i precyzyjnego połączenia tych elementów na etapie budowy urządzenia.

 

Z kolei Julius Vinter, dyrektor generalny Tatry Mountain Resorts w Polsce zapytany o to, jak to wyróżnienie wpłynie na dalsze plany wobec Legendii powiedział natomiast, że Lech to zaledwie początek zmian. Na kolejny sezon przygotowywany jest nowy hit. To „Bazyliszek” – interaktywna przejażdżka dark ride, o której pisaliśmy już wam wcześniej. 

Legendia ma ogromne pole do popisu. Legend, które mogą stać się tłem dla kolejnych atrakcji, jest bowiem mnóstwo. 

Tym, ktorzy nie mieli jeszcze okazji przejechać się na Lech Coasterze, polecamy film Coastervideos. Śląskie Wesołe Miasteczko jest czynne do końca października. Wciaż macie więc szansę na to, aby przeżyć w tym roku podobną przygodę. Pamiętajcie, że dzięki karcie Funpass możecie kupić bilety do Legendii ze zniżką! 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.