Przewodnik po parkach rozrywki

Efteling - 10 rzeczy, które cię zaskoczą w tym holenderskim parku

Tagi: Efteling, Parki Rozrywki W Holandii, Atrakcje W Efteling

Efteling - 10 rzeczy, które cię zaskoczą w tym holenderskim parku

Mimo swojej ponad 60-letniej tradycji Efteling jest wciąż mało znany wśród Polaków. Pozwólcie zatem, że zdradzimy wam 10 ciekawostek na temat tego parku. Może wówczas przekonacie się, że naprawdę warto się tam wybrać by poznać Holandię z trochę innej strony.

1. Efteling jest starszy niż pierwszy Disneyland w Kalifornii

Pierwsze atrakcje w Efteling powstały w 1952 r., czyli 3 lata przed tym, gdy w Kalifornii ruszyła budowa pierwszego Disneylandu. Ich projektantem był Anton Pieck – słynny holenderski ilustrator książek dla dzieci.  

 

2. Podobno Walt Disney inspirował się parkiem w Efteling, tworząc Disneyland

Na powstanie pierwszego Disneylandu w Kalifornii miało wpływ wiele czynników. Zanim Walt Disney rozpoczął pracę nad projektem odbył podróż po Europie. Wiemy, że odwiedził w tym czasie ogrody Tivoli w Kopenhadze. Plotka głosi, że zawitał także do Efteling... Czy to prawda? Niestety nigdy się nie dowiemy.  


Sprookjesbos to najstarsza i najbardziej bajeczna część Efteling. Dzieci ją kochają!
 

3. Powierzchnia terenów zielonych w Efteling kilkakrotnie przekracza ilość metrów kwadratowych, na których znajdują się atrakcje

Zanim w Efteling powstał park rozrywki był tam naturalny rezerwat przyrody i niewielki plac zabaw. Jest to widoczne po dziś dzień. Zdecydowaną większość powierzchni parku (tj. 72 ha) zajmują tereny zielone. Dzięki nim park, a zwłaszcza Sprookjesbos, czyli Bajkowy Las wydaje się być jeszcze bardziej autentyczny. Las jest tak duży, że naprawdę można się w nim zgubić. 

 


Holendrzy chętnie przyjeżdżają do Efteling, by nie tylko rozerwać się ale i pobyć na łonie natury. W centrum parku Efteling znajduje się jezioro

4. Plotka głosi, że krzywe domki w Sprookjesbos nie powstałyby gdyby nie alkohol dolewany robotnikom do picia

Kształty niektórych domków w Sprookjesbos, jak przystało na bajkowy las, są niezwykle fantazyjne. Mówi się, że to zasługa alkoholu dolewanego do napojów robotników pracujących na budowie. Bez procentów projekt wydawał im się niemożliwy do zrealizowania – nikt wtedy tak nie budował!

 

5. Śmietniki w Efteling potrafią mówić

W Efteling nawet kosze na śmieci są wyjątkowe. Nie ma dwóch takich samych pojemników. Większość z nich przypomina zabawne postaci z szeroko otwartymi ustami – to tam wrzuca się śmieci. Ponadto każdy z nich jest dostosowany do krainy tematycznej, w jakiej się znajduje. Jest na przykład kosz stylizowany na średniowieczną płaskorzeźbę, figurę z kraju Inków i rozkapryszone dziecko. Jeśli wrzucicie do środka jakieś odpadki usłyszycie holenderskie "Dziękuję" albo niedyskretne beknięcie. Wiele dzieci ustawia się przy koszach i zmusza rodziców do wyszukania ostatnich papierków z kieszeni by móc nakarmić kosze :-)


Choć trudno może w to uwierzyć to jest kosz na śmieci, w dodatku który mówi
 

6. Roller coaster Python to pierwsza tego typu konstrukcja w Europie

Python to monumentalny roller coaster, którego tor wije się niczym wąż, któremu atrakcja zawdzięcza nazwę. Najwięcej emocji wywołują dwie podwójne inwersje w jego środkowej części. W momencie otwarcia ten stalowy roller coaster był najdłuższym rollercoasterem w kontynentalnej Europie. Python ma 750 metrów długości i 29 metrów wysokości, dwie pętle i dwa korkociągi, rozpędza się do 85 km/h w 140 sekund.


W momencie otwarcia ten stalowy roller coaster był najdłuższym rollercoasterem w kontynentalnej Europie.
 

7. Na roller coasterze „Joris en de Draak” można się ścigać

Roller coaster „Joris en de Draak” jest wyjątkowy nie tylko dzięki drewnianej konstrukcji i ziejącemu ogniem smokowi, jaki znajduje się przed wejściem. Sławę przyniósł mu podwójny tor, dzięki któremu można mieć wrażenie że toczy się na nim wyścig. Nie mamy oczywiście najmniejszego wpływu na jego przebieg, ale emocje płynące z przejażdżki są bezcenne. 


Podwójny, drewniany roller coaster. Oba tory konkurują ze sobą, który pokona smoka!
 

8. Zanim powstała atrakcja Villa Volta w Europie nie było podobnej atrakcji

W tym domu wszystko staje na głowie. Klasyczny wystrój Villa Volta to tylko pozory. Pierwsze symptomy tego, że znajdujecie w wyjątkowym, miejscu zauważycie tuż po przekroczeniu tego domu – ruszające się obrazy i lustra to zaledwie preludium tego co czeka Was za chwilę – wszystko zaczyna wirować jak w sennym koszmarze.

 

9. Aquanura to największy pokaz wodny w Europie

Premiera pokazu Aquanura miała miejsce podczas obchodów 60. urodzin parku. Scenariusz nawiązuje do historii o królu żab według braci Grimm. To prawdopodobnie największy pokaz fontann w Europie.

 


Największy w Europie pokaz fontann, drugi tak duży na świecie. 

 

10. Najpopularniejszą atrakcją w parku Efteling jest Droomvlucht

Droomvlucht to przejażdżka typu „dark ride”. Niewielkie łódki zabierają nas w wycieczkę po świecie o którym dotąd słyszeliśmy jedynie w baśniach – zamieszkują go wróżki, jednorożce, skrzaty – nic dziwnego że atrakcja cieszy się takim powodzeniem.


Droomvlucht - magiczna podróż, która rozpoczyna się na wysokości 13 metrów. Opadając w dół podziwiać można bajkowy świat.

 

Bilety do Efteling w promocyjnej cenie. Oszczędzasz nawet do 10%

Przekonani do wyjazdu do Holandii? Nie zwlekajcie więc z jego organizacją. Bilety do Efteling można od niedawna zakupić za pośrednictwem Parkmania.pl. Jeden dzień w tym magicznym miejscu kosztuje ok. 155 zł. Dzieci do 3 roku życia wchodzą natomiast całkowicie za darmo. 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.