Przewodnik po parkach rozrywki

Na zimę w Efteling warto czekać cały rok

Tagi: Efteling, Parki Rozrywki W Holandii, Święta W Parkach Rozrywki

Na zimę w Efteling warto czekać cały rok

Nawet wyjątkowo śnieżną i mroźną zimę da się oswoić - udowadnia to holenderski park Efteling. Jeszcze do nie dawna był on zamykany na zimę – teraz w listopadzie zmienia się w zimową krainę rodem z baśni. Nastrojowe oświetlenie, świąteczne piosenki, ciepła herbata i moc atrakcji – to wystarczy, by zapomnieć o niskiej temperaturze.

Zima może wydawać się nie najlepszą porą na wizytę w parku rozrywki. Kto chciałby spędzać cały dzień na zewnątrz, gdy temperatura skłania jedynie do siedzenia pod kocem? Rzut oka na zimowe zdjęcia Efteling wystarczy jednak, aby zmienić zdanie. To miejsce wygląda jak Narnia! Wcale nie chodzi o śnieg (choć w Holandii to nie rzadkość), lecz ciepłą, bajeczną atmosferę, jaka ogarnia zimą Efteling. Już w listopadzie na terenie parku pojawiają się liczne ogniska, przy których można się rozgrzać, wypić ciepłą herbatę i posłuchać świątecznych piosenek. Jeśli będziecie mieli szczęście, do ogniska, przy którym aktualnie siedzicie, może przyjechać królewna Jelka i książe Kenrik. Książęca para każdego dnia przemierza Efteling w saniach zaprzężonych w parę koni, co i rusz zatrzymując się przy którymś z ognisk. Po opuszczeniu sań wspólnie śpiewają i snują zimowe opowieści (niestety wyłącznie po holendersku).

Wizytą w Efteling będą zachwyceni też wszyscy amatorzy narciarstwa. Płaska jak stół Holandia nie wydaje się najlepszym kierunkiem dla fanów tego sportu. W Efteling stworzono jednak specjalny tor narciarski – ma 450 m i prowadzi przez najpiękniejsze zakątki parku.  To nie jedyny zimowy sport, jaki można uprawiać w Efteling. Na terenie parku pojawiło się także kryte lodowisko. W namiocie oprócz lodowej tafli znajdują się świerki przykryte grubą warstwą sztucznego śniegu, bajkowy zamek i kawiarnia, gdzie serwują różnego rodzaju słodkości i ciepłe napoje.

 


Królewna Jelka i książe Kenrik

 

Spektakle, iluminacje i drzewko życzeń

Wspomnianym wcześniej koncertom należy poświęcić nieco więcej uwagi. O tej porze roku w Efteling można usłyszeć świąteczne piosenki aż w 4 aranżacjach: przy akompaniamencie pianina, w stylu gospel (Lichtpuntjes), na jazzową nutę (Efteling Muzikanten), grupa Zang en gelukkig śpiewa natomiast a capella. Widząc i słysząc tę czwórkę gentelmanów nie sposób się nie uśmiechnąć. Ich entuzjazm rozgrzewa lepiej niż zimowa herbata.

W tegorocznym świątecznym programie znalazły się także plenerowe przedstawienia teatrzyków kukiełkowych. Podobnie jak koncerty odbywają się przy ogniskach. Gdy zapadnie zmrok zaczynają się natomiast zimowe iluminacje. Na fasadzie Villa Volta ukazują się duchy, pod dachem House of Five Senses odbywa się pokaz podniebnych akrobacji, mimo niskiej temperatury nie wstrzymano też pokazu fontann.

Absolutną nowością jest drzewko życzeń. Szukajcie go w sąsiedztwie zamku Symbolica. Na drzewku w miejscu klasycznych bombek pojawiły się przeźroczyste szklane kule, w których można umieszczać gwiazdkowe życzenia.

Przekąski na rozgrzewkę

To oczywiste, że w podczas spacerowania po Efteling będziecie chcieli coś przegryźć i przy okazji nieco się rozgrzać. Na szczęście w Efteling nie brakuje restauracji, gdzie można się posilić za niewygórowaną cenę (cena obiadu ok 10€). W Raveleijn zjecie pieczonego kurczaka i burgundzkie przekąski, Pinokio restaurant serwuje doskonałą włoską pizzę i makarony, Pollec Kneusen to natomiast znakomita naleśnikarnia. Restauracje znajdują się także w hotelach i na terenie wioski Bosrijk – wspominaliśmy o nich w artykule => Rodzinny pobyt w świecie baśni. Oferta noclegowa parku Efteling.

 


Pobudka w pokoju z takim widokiem to sama przyjemność

 

Co zrobić, by bajka nie kończyła się tak szybko?

Jest na to jeden niezawodny sposób – trzeba przenocować w Efteling. Hotele i domki noclegowe Efteling są położone w rezerwacie sąsiadującym z parkiem. Jest tam cicho, spokojnie, a z okien roztacza się niezwykle malowniczy widok na las i jezioro. Wyobraźcie sobie, jak cudownie byłoby się obudzić takim w miejscu, zamiast w zwykłym hotelu. To wprost idealne miejsce na zimowy urlop. Z pobytu będą zadowolone zarówno osoby, które chcą odpocząć od zgiełku miasta, jak i te spragnione ekstremalne wrażeń i rozrywki – w odległości 20 minutowego spaceru znajdują się przecież karuzele i roller coastery. 

Jak zwykle w przypadku noclegu na terenie parku rozrywki nie jest to najtańsza możliwa opcja. Dwie noce w ośmioosobowym domku z sauną i widokiem na jezioro to koszt ok. 1134 euro (w cenę są już wliczone trzy dni zabawy w Efteling). W domku znajdują się jednak aż 4 sypialnie, więc bez problemu pomieszczą się tam dwie rodziny 2+2. Jeśli uda się wam zatem zorganizować wyjazd wspólnie ze znajomymi, koszty związane z pobytem w Efteling nie powinny przerosnąć waszego wyjazdowego budżetu.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.