Przewodnik po parkach rozrywki

Zdrowotne zalety jazdy na roller coasterze. Zaskoczony? Koniecznie przeczytaj artykuł!

Tagi: Roller Coaster, Slaskie Wesole Miasteczko, Legendia, Lech Coaster, Kolejka Górska, Magic Kingdom, Formula 1, Kamica Nerkowa, Zdrowie, Eneregylandia, Big Thunder Mountain Railroad, Astma

Zdrowotne zalety jazdy na roller coasterze. Zaskoczony? Koniecznie przeczytaj artykuł!

Tak, tak, dobrze przeczytaliście. Jazda na roller coasterze przynosi zdrowotne korzyści! Liczne zakręty, air-time'y, wysokie spadki i ekscytujące inwersje wcale nie są takie szkodliwe, jak się niektórym wydaje. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan w USA przekonują, że przejażdżki pozytywnie wpływają na leczenie kamicy nerkowej, astmy i innych chorób.

Wiele osób sceptycznie patrzy na takie atrakcje jak roller coastery i mówi, że "ta kolejka wygląda, jakby miała się zawalić, to nie może być bezpieczne" albo "takie akrobacje na pewno nie są dobre dla żołądka". To oczywiście tylko mała próbka "zarzutów" pod adresem kolejek górskich, sami na pewno słyszeliście różne argumenty, dlaczego to lepiej ich unikać.

Wyleczyć nerki jadąc na roller coasterze

Okazuje się tymczasem, że roller coastery nie są takie złe i mogą wręcz łagodzić pewne dolegliwości. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan w USA przekonują, że przejażdżki pozytywnie wpływają na leczenie kamicy nerkowej, astmy i innych chorób.

Co ciekawe, dobroczynny wpływ przejażdżek na łagodzenie kamicy nerkowej zbadano dzięki relacjom chorych, którzy to sami zaobserwowali efekty po przejechaniu się Big Thunder Mountain Railroad w Magic Kingdom (jeden z parków giga kompleksu Walt Disney World). Naukowy przyjrzeli się temu dokładniej. W tym celu stworzyli replikę nerki, która wykonana była z silikonu i wypełniona była moczem i kamieniami. Następnie udali się na przejażdżkę - usiedli w tylnych wagonikach, bowiem ich szybkość podczas jazdy jest największa. Okazało się, że ostre zakręty i gwałtowne ruchy w górę i w dół powodują wypadanie kamieni nerkowych. To bardzo dobra wiadomość! Czekamy zatem na kolejne badania, które ukażą zdrowotne zalety kolejek.

 

 

Kto nie może jeździć na roller coasterach

Musimy jednak podkreślić jedną rzecz: roller coastery nie są dla każdego. Kobiety w ciąży, osoby z chorobami serca i układu krążenia oraz cierpiący na schorzenia kręgosłupa niestety nie mogą z nich korzystać. Na pewno widzieliście stosowne tablice informacyjne przed tymi atrakcjami w parkach rozrywki. Nie zaleca się też przejażdżek, jeśli ktoś ma złamaną lub zwichniętą kończynę. Z kolei osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną same najlepiej wiedzą, że roller coaster raczej nie jest dla nich.

Na szczęście skłonności do odczuwania skutków "wariującego błędnika" zazwyczaj osłabiają się z wiekiem, najsilniejsze są u dzieci w wieku 2-12 lat. Wydaje się z kolei, że z tego samego powodu osoby starsze powinny unikać takich wymagających atrakcji jak roller coastery. Naukowcy NASA mają jednak dobrą wiadomość. Nasz błędnik wcale nie musi stawać się bardziej wrażliwy wraz z wiekiem. Nasze ciała dopasowują się do stylu życia, jaki prowadzimy (aktywny, bogaty w różne bodźce kontra bardzo spokojny), więc osoby starsze wcale nie muszą omijać roller coaster'ów. Najważniejsze to nie mieć problemów z układem krążenia.

Jak przeżyć akrobacje na roller coasterze

Aby złagodzić jakiekolwiek nieprzyjemne skutki korzystania z roller coasterów, pamiętajcie o kilku rzeczach:

  • Stosujcie się do informacji na tablicach przy wejściu do atrakcji;
  • Unikajcie ciężkostrawnych i obfitych posiłków podczas wizyty w parku;
  • Dbajcie o odpowiednie nawodnienie organizmu, co jest szczególnie ważne w upalne dni;
  • Podczas jazdy starajcie się trzymać głowę nieruchomo, nie przekrzywiając jej zbytnio, by nie urazić szyi;
  • Nie jedzcie niczego podczas przejażdżki na roller coasterze, nawet guma do żucia może być problemem (ryzyko udławienia)
  • Jeśli po przejażdżce czujecie zawroty głowy, zróbcie przerwę, zanim udacie się na kolejną atrakcję.

Jeśli przekonaliście się do przejażdżki roller coasterem to zachęcamy do planowania wyjazdu do parku rozrywki. Nawet w Polsce można już poczuć niezłą adrenalinę - na początek proponujemy Energylandię i jej Formułę 1, a za kilka miesięcy - Lech Coastera w Legendii Śląskim Wesołym Miasteczku.

Autor: Natalia Tykocińska

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title
$item.title