Przewodnik po parkach rozrywki

W tym roku w Givskud ZOO nastanie epoka lodowcowa

Tagi: Parki Rozrywki W Danii, Billund, Givskud Zoo, Legoland Dania, Bilety Wstepu Do Legolandu, Bilety Do Givskud Zoo

W tym roku w Givskud ZOO nastanie epoka lodowcowa

Tego roku Givskud ZOO umożliwi gościom nie tylko wyprawę na safari, ale także podróż w czasie. Na wystawie „Going back to the Ice Age” zobaczymy na żywo mamuty, nosorożce włochate i jelenie olbrzymie – wszystkie wymienione zwierzęta żyły w Danii podczas epoki lodowcowej.

 

To oczywiste, że na wystawie „Going back to the Ice Age” nie zobaczymy żywych reprezentantów tak zwanej megafauny czwartorzędu – to nie Jurasic Park. Poza tym mamuty i nosorożce włochate zdecydowanie nie odnalazłyby się w obecnym klimacie. Będzie to jednak rzadko spotykana okazja do zobaczenia ich naturalnej wielkości modeli. Niektóre będą nawet się ruszać!  

→ Kup bilety do GIVSKUD ZOO. Oszczędzasz nawet do 18%!

Jakie zwierzęta zobaczymy na wystawie?

  • Mamuty – to bez wątpienia najbardziej znane zwierzęta epoki lodowcowej. Mają na to wpływ przede wszystkim ich imponujące rozmiary. Największe osobniki osiągały 4,5 – 5 metrów w kłębie – były to jednak ciepłolubne mamuty stepowe. Na wystawie przekonacie się, że mamuty włochate (a to właśnie one zamieszkiwały północną Europę) były znacznie mniejsze.
  • Słonie leśne – były dwa razy większe od współczesnych słoni i podobnie jak mamuty stepowe należały do zwierząt ciepłolubnych, dlatego w czasie zlodowaceń migrowały na południe. W 1962 r. szkielet słonia leśnego znaleziono w Warszawie. Jego fragmenty można dziś oglądać w Muzeum Ziemi PAN.
  • Nosorożce włochate –  pokryte gęstym rudym futrem olbrzymy (2 m w kłębie), które obok mamutów, były jednymi z największych roślinożernych ssaków, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały Ziemię.
  • Jelenie olbrzymie – wielkością przypominały współczesne jelenie. Tego samego nie można jednak powiedzieć o ich porożu. Największe skamieniałe łopaty ważyły nawet 40 kg i osiąga rozpiętość 3 m!
  • Niedźwiedzie jaskiniowe – przodkowie współczesnych niedźwiedzi brunatnych. Były od nich znacznie większe (niektóre ze znalezionych przez paleontologów okazów mierzyły nawet 1,5 m w kłębie). Od współczesnych niedźwiedzi odróżnia je też wysokie (i tym samym nieco groźne) czoło. Mimo swoich pokaźnych rozmiarów niedźwiedzie jaskiniowe nie były drapieżnikami. Żywiły się wyłącznie roślinami.
  • Tygrysy szablozębne – jedne z największych kotowatych w historii ziemi, znane przede wszystkim ze swoich długich, zakrzywionych kłów.

 


Nosorożce włochate zamieszkiwały stepy północnej Eurazji

Oprócz mamutów, nosorożców i słoni na wystawie „Going back to the Ice Age” spotkamy też ludzi epoki kamienia. W ich rolę wcielą się profesjonalni aktorzy. W programie jest wiele animacji i zajęć warsztatowych z ich udziałem, dzięki którym dowiemy się, z jakimi problemami borykali się ówcześni mieszkańcy półwyspu jutlandzkiego.

Jak i kiedy będzie można zwiedzać wystawę?

Wystawa powstała dzięki wsparciu Nordea-Fonden. Wcześniej była już prezentowana w ZOO Aalborg i częściowo w Muzeum Historii Naturalnej Århus. W Givskud ZOO będzie można ją oglądać przez cały sezon 2018, którego początek wypada 31 marca a także jeszcze w 2019 roku.

Przypominamy, że w Givskud ZOO jest również wystawa dinozaurów. Wizyta w parku będzie więc doskonałą okazją do tego, by pokazać dzieciom, jak kształtowało się życie na ziemi. Bilety dostępne są na Parkmania.pl. Za pomocą kilku można kupić je w Złotówkach, bez wychodzenia z domu.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.