Przewodnik po parkach rozrywki

Tego jeszcze nie wiesz o Legolandzie! 15 zaskakujących faktów.

Tagi: Legoland, Bilety Do Legolandu, Parki Rozrywki W Danii, Pobyt W Legoland

Tego jeszcze nie wiesz o Legolandzie! 15 zaskakujących faktów.

W 1999 r. klocki LEGO® zostały okrzyknięte zabawką XX w. Werdykt nie był dla nikogo niespodzianką. Klocki sprzedawały się w rekordowych ilościach na całym świecie. Nie ma też innej zabawki, która byłaby motywem przewodnim dla parków rozrywki. Gdzie powstał pierwszy Legoland? Co było inspiracją do jego powstania? Dowiedz się więcej o tym kultowym miejscu!

 

Krótka historia Legolandu

Legoland prawdopodobnie nie powstałby, gdyby nie pierwsi fani LEGO®. Klocki, które pojawiły się na międzynarodowych rynkach w latach 50-tych, cieszyły się taką popularnością, że ich najbardziej ciekawscy właściciele przyjeżdżali do Billund, aby zobaczyć kulisy powstawania LEGO®.

Godtfred Kirk Christiansen – syn Ole Kirk Christiansena, wynalazcy LEGO®, widząc rosnące zainteresowanie fabryką, zaczął gromadzić w jej wnętrzu modele z klocków, które także pokazywano zwiedzającym. Były to zalążki Minilandu – czyli miniaturowego miasta, jakie do dziś można oglądać w Legolandzie. Prace nad stałą ekspozycją i pierwszymi atrakcjami zaczęły się w 1963 r.

Po pięciu latach Legoland był gotowy na przyjęcie pierwszych gości. Właściciele zakładali, że w pierwszym roku istnienia park odwiedzi 200 tys. osób. Rzeczywista frekwencja znacznie przewyższyła ich oczekiwania. Tylko w 1968 r. do Legolandu zawitało 625 tys. gości!

Tak Legoland wyglądał w 1968 r

Czy wiesz wszystko o Legolandzie?

W Disneylandzie można znaleźć ukryte Myszki Mickey, holenderski Efteling może pochwalić się największym pokazem wodnym w Europie... Legoland, tak jak jego konkurenci, także jest pełen niespodzianek. Chcecie poznać niektóre z nich?

1. Legoland Billund zbudowany jest z 60 milionów klocków LEGO®.

Na miejscu w parku oczywiście wszędzie widać klocki LEGO®. Warto wiedzieć, ż gdy Legoland otwierał się w 1968 roku, zajmował 38,000 m2. Dziś powierzchnia parku jest niemal pięciokrotnie większa (145,000 m2). 

2. Oczekiwanie w kolejkach w Legolandzie nigdy nie jest nudne.

Przy każdej atrakcji znajdują się kontenery z klockamiLEGO®, którymi każdy może się pobawić. Dzieciaki z radością tworzą róznorakie budowle w oczekiwaniu na swoją kolej.

3. Masz w domu jakieś figurki LEGO®?

Jeśli tak, to koniecznie zabierz je ze sobą do Legolandu. W Legoland Hotel można wymieniać się figurkami z jego pracownikami. Na ścianie w recepcji znajduje się kilkaset figurek, sami pracownicy noszą je również na plakietce z imieniem i nazwiskiem.

Małe figurki LEGO® stanowią tło recepcji Hotelu Legoland.

 

4. Prace nad najnowszą atrakcją w duńskim Legolandzie zajęły 4,400 godzin.

Wystawa największych budowli świata w skali 1:150 pojawiła się w 2017 roku na terenie Minilandu w Legolandzie. Gdyby nad modelami pracowała tylko jedna osoba, budowałaby je przez 2 lata.

5. Strefa Ninjago World to jak dotąd największa inwestycja w historii Legolandu.

Budowa Ninjago World pochłonęła prawie 50 mln zł. Atrakcje, jakie się tam znajdują (Ninjago The Ride), wykorzystują najnowsze zdobycze techniki (obraz w 3D, rozszerzona rzeczywistość), a tego typu urządzenia nigdy nie są tanie.


Ninjago World i jego flagowa atrakcja - Ninjago The Ride.

 

6. Jedną z najbardziej ekstremalnych atrakcji w Legolandzie jest Polar X-plorer.

Roller coaster Polar X-plorer porusza się po torze otoczonym przez polarny krajobraz. Podczas przejażdżki nie ma jednak zbyt wiele czasu na jego podziwianie. Wagoniki pędzą z prędkością 65 km/h, a pasażerowie mają momentami wrażenie, jakby siły grawitacji przestały działać (przeciążenie o sile 4,2G). Pamiętajcie oczywiście, że Polar X-plorer jest ekstremalny na miarę Legolandu. Jesli poszukujecie naprawdę mocnych wrażeń należy się udać do innego parku rozrywki :-)  


Polar X-plorer przejeżdża przez arktyczne obszary, skute lodem i przykryte śniegiem.

 

7. Frytki, jakich nie zjecie nigdzie indziej.

W niektórych restauracjach na terenie parku podawane są frytki w kształcie klocków LEGO®.

8. Wśród ludzików LEGO® zamieszkujących Miniland można znaleźć postaci znane z filmów i realnego świata.

Są wśród nich aktorzy, sportowcy i celebryci, którzy sami umieścili swoje podobizny wśród miniaturowych domków, podczas różnych wydarzeń specjalnych odbywających się w Legolandzie. W okolicach lotniska znajdziecie słynną duńską tenisistkę Caroline Woźniacki, a w strefie Star Wars napotkacie na figurki przypominające Boba Fett i Anakina Skywalkera.

9. Miniaturowe pociągi, samochody i samoloty w Minilandzie przemierzają rocznie ponad 117,000 km.

Ta odległość równa się trzykrotnemu okrążeniu ziemi wokół równika.

10. Najmniejszym modelem w Minilandzie jest gołąb.

Na model gołębia składają się cztery małe, białe klocki.

11. W strefie King’s Castle każdego roku odbywa się ponad 500 pokazów kaskaderskich.

Wielu kaskaderów pracujących nad show występuje w pokazach nieprzerwanie od 15 lat, czyli od momentu premiery spektaklu.

12. W 2012 r. bramy Legolandu przekroczył 50 milionowy gość.

Choć duński Legoland nie mieści się w TOP 10 najchętniej odwiedzanych europejskich parków rozrywki to i tak jest najczęściej odwiedzaną atrakcją Danii. 

13. Jesienią ogrodnicy w parku mają dużo pracy.

Ogrodnicy sadzą wtedy ok. 80 tys. cebulek kwiatów. Dzięki temu każdej wiosny park zachwyca niesamowitymi kolorami jeszcze zanim rozwiną się liście na drzewach.

14. Klocki LEGO® to niezaprzeczalnie jedna z najpopularniejszych zabawek na świecie.

Gdybyśmy rozdzielili wszystkie wyprodukowane do dziś klocki LEGO® pomiędzy całą ziemską populację, każdy otrzymałby 102 klocki.

15. W pierwszym roku istnienia Legolandu Arne Boutrup – ówczesny manager parku zawarł bardzo nietypową umowę z właścicielem pobliskiej stajni.

Właściciel stajni mógł prowadzić działalność za terenie parku (konne przejażdżki), jeśli zgodzi się opłacać wynagrodzenie osobom zatrudnionym w wiosce indiańskiej. Właściciel stajni przystał na umowę, ale interes nie był tak rentowny, jak tego oczekiwał i po roku usiłował rozwiązać umowę. Boutrouop musiał więc znaleźć inny sposób na to, aby zatrzymać Indian i kucyki w parku. Wymyślił wtedy charakterystyczną indiańską opaskę z piórkiem sprzedawaną w charakterze pamiątki. Opaska okazała się wielkim hitem - do dziś sprzedano ponad milion sztuk.

Wioska Indiańska w Legolandzie

Bilety do Legolandu w promocyjnej cenie. Oszczędzasz nawet do 20%

Bilety do Legolandu można zakupić za pośrednictwem Parkmania.pl. Jeden dzień w raju dla fanów klocków LEGO kosztuje ok. 159,70 zł w przypadku dziecka i 169,70 zł w przypadku osoby dorosłej. Dzieci do 3 roku życia wchodzą całkowicie za darmo. 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.