Przewodnik po parkach rozrywki

Krasnal, Bajka, Smokoland, Dinoland i inne obwoźne lunaparki

Tagi: Lunapark, Rabkoland, Wesołe Miasteczko, Na Mazury, Bajka, Nad Morze, Roboland, Piccolo, Smokoland, W Góry, Krasnal, Boos, Dinoland

Krasnal, Bajka, Smokoland, Dinoland i inne obwoźne lunaparki

Obok stacjonarnych wesołych miasteczek w letnim sezonie w wielu miejscach pojawiają się lunaparki obwoźne. Chcesz poznać Zdzisia i Krzysia? Dowiedzieć się, które z zagranicznych lunaparków najczęściej goszczą w Polsce? Zapraszamy w wirtualną podróż po lunaparkowej mapie.

W Polsce znajduje się kilkadziesiąt obwoźnych wesołych miasteczek, przemierzających kraj od marca do listopada. Długość sezonu uzależniona jest od pogody. Na trasie spotkać można lunaparki polskie i zagraniczne. Te największe to Robland, Krasnal, Bajka, Familialand, Europa, Fellner, Smokoland, Dinoland, Bastion, Zdziś, Krzyś, Piccolo, FAB, Candela, Tomala, Bukmar, Fantazja, Opolskie Wesołe Miasteczko oraz wiele mniejszych.

Część z nich posiada własne strony internetowe. Niektóre zrezygnowały już z objazdowego stylu zostając w danym miejscu na stałe, między innymi Sowińscy, Śliwińscy, Europark Borowiaków, tak nawet powstał Rabkoland. Zdarza się, że te większe dzielą się w trakcie sezonu na dwa tabory (Robland).

Z lunaparków zagranicznych najwięcej można spotkać Czechów oraz Słowaków (w tych krajach są to bardziej interesy rodzinne), zdarzają się też wyjątki w postaci niemieckich lunaparków (bracia Boos), Holendrów czy Szwedów, chociaż tych ostatnich częściej można było spotkać w latach dziewięćdziesiątych.

Najczęściej postój lunaparku w jednym mieście trwa od 10 do 14 dni, czasem dłużej, ale niektóre lunaparki specjalizują się w obsługiwaniu nawet jedno lub dwudniowych imprez plenerowych. Trasę lunaparki ustalają na bieżąco i często do końca nie wiadomo gdzie pojadą dalej. Wiele lunaparków na sezon (lipiec-sierpień) udaje się nad morze, w góry i na mazury. I tak z roku na rok robi się tam coraz gęściej, bywają kurorty gdzie rywalizują ze sobą dwa a nawet trzy lunaparki. W zeszłym roku wzdłuż całego wybrzeża stało ich ponad trzydzieści.

Po sezonie, najczęściej w okresie zimowym, lunaparki oprócz konserwacji często wystawiają karuzele na sprzedaż i kupują nowe atrakcje dlatego ich repertuar z roku na rok ulega zmianie.

Autor: Lunapark.dbv.pl 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.