Przewodnik po parkach rozrywki

XI Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia

Tagi: Rabkoland, Mistrzostwa W Dmuchaniu Balona Z Gumy Do Żucia

XI Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia

W sobotę 1 czerwca 2013 r. już po raz jedenasty w Rodzinnym Parku Rozrywki „Rabkoland” w Rabce-Zdroju odbędą się Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia.

Guma balonowa ma przeszło 80 lat. Została wymyślona przez Amerykanina o nazwisku Walter Diemer, który nazwał ją Dubble Bubble. Rekord Świata w dmuchaniu balonów z gumy do żucia należy do Amerykanki Aity Cambridge i wynosi 35,5 cm. Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie odbyły się w sierpniu 2003 roku w USA.

W 2003 roku Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych z siedzibą w Rabkolandzie postanowiło wprowadzić tę imprezę na stałe w kalendarz imprez najpopularniejszego na Podhalu parku rozrywki. Mistrzostwa w Dmuchaniu Balona z Gumy do żucia organizowane są w specjalnie wyznaczonym do tego w Rabkolandzie miejscu - na Placu Rekordów. 

Pierwsze mistrzostwa Polski w tej niecodziennej dyscyplinie odbyły się 1 czerwca 2003 roku z udziałem 486 zawodników, a historycznym pierwszym Mistrzem Polski został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminy Bliżyn – wydmuchując balon o średnicy 20 cm. Rekordowego balona wydmuchano jednak 4-lata później w 2007 roku, a wynik 23,5 cm pozostaje nie pobity do dziś. Arcymistrzem w dmuchaniu balona uznaje się więc Lucynę Chuderską, która z wspomnianym wynikiem zostaje do dziś niedościgniona. 

Głównym celem zawodów jest dobra zabawa i zostanie po wsze czasy zapisanym w kronikach - balonowym mistrzem. Aby lepiej zmotywować zawodników, przewidziane są dla nich nagrody w postaci dyplomów, pucharów i nagroda pieniężna dla mistrza. Należy tylko żuć gumę, z której mamy zrobić balona przez 10 minut.


I Wicemistrz Polski 2012 Marcin CaputaNagrody:
Aby otrzymać imienny certyfikat rekordu należy wydmuchać  balon o średnicy ponad 23,5 cm. 

 

  • I miejsce - tytuł mistrza Polski, puchar, dyplom, 300 zł, wpis do XIII księgi Polskie Rekordy i Osobliwości
  • II miejsce - puchar, dyplom, wpis do XIII księgi Polskie Rekordy i Osobliwości
  • III miejsce - puchar, dyplom, wpis do XIII księgi Polskie Rekordy i Osobliwości

Wszyscy zawodnicy otrzymują certyfikaty balonowca.                     

Przebieg imprezy:

  • Mistrzostwa odbędą się 1 czerwca 2013r. w Rabkolandzie w godzinach 13:30-15.00.
  • Każdy chętny w momencie zapisania się otrzymuje gumę do żucia.
  • W wyznaczonym miejscu ma 10 minut na żucie i zrobienie z niej balona.
  • Balon mierzy komisja specjalnym urządzeniem – „balonomierzem”.
  • Wydmuchany balon mierzy się w punktach, które winny jak najdokładniej zmierzyć średnicę balona.
  • Następnie balonomierz przykładany jest do pomiaru liniowego, na którym odczytywany jest wynik w milimetrach.
  • O godz. 15.15 nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.