Przewodnik po parkach rozrywki

XIV Mistrzostwa Polski w jeździe na muszlach klozetowych

Tagi: Rabkoland, Rabka-Zdrój, Mistrzostwa Polski W Jeździe Na Muszlach Klozetowych

XIV Mistrzostwa Polski w jeździe na muszlach klozetowych

Już w sobotę (17 sierpnia) w Rabkolandzie w Rabce-Zdrój po raz XIV odbędą się Mistrzostwa Polski w jeździe na muszlach klozetowych.

Jazda na klozetach ma w Rabkolandzie długą tradycję. Po raz pierwszy na wyścigowych muszlach o tytuł mistrza polski rywalizowano już 1999 r. Od tego czasu co roku, w każdą trzecią sobotę sierpnia kilkudziesięciu śmiałków rywalizuje o tytuł Mistrza Polski w jeździe na muszlach klozetowych.

„Klozety przyjechały do nas z Nowej Zelandii. Pierwszy raz zobaczyłem je na targach we Francji, kiedy pewien mężczyzna wyjechał na klozecie z pomieszczeń sanitarnych, co wprowadziło nie tylko mnie w lekką konsternację” - mówi Eugeniusz Wiecha, właściciel parku. „Okazało się, że jest to producent klozetów, a także m.in. wyścigowych wanien, beczek po piwie czy pnia drzewa. Rozbawiony, postanowiłem sprowadzić klozety do Rabki. I tak od 14 lat w Rabkolandzie organizujemy mistrzostwa w jeździe na nich, gdzie wygrywa ten, który po prostu będzie najszybszy we wszystkich biegach” - podsumowuje. Klozet rozpędza się do 18 km/h, a jego uruchomianie odbywa się za pomocą manetki. Podobnie jak oryginalne urządzenie jest on także ceramiczny.

 


Panie sprawdzają mobilne klozety

Mistrzostwa odbywają się na owalnym torze o długości 60m. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwają zawsze przedstawiciele Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych. Do finałowej walki dopuszczeni zostają pełnoletni zawodnicy, którzy w dniu zawodów od godziny 12 do 14 jako pierwsi zapiszą się na listę startową (liczba miejsc ograniczona).

Każdy z uczestników Mistrzostw otrzymuje Prawo Jazdy, dodatkowo trzej zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne, Polską Księgę Rekordów i Osobliwości oraz drobne upominki.

Klozety są jedną z atrakcji Rabkolandu, w związku z czym można na nich trenować odpłatnie codziennie w godzinach otwarcia parku. 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.