Przewodnik po parkach rozrywki

Wywiad z Marianem Piaseckim, twórcą Parku Miniatur Latarni Morskich

Tagi: Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Marian Piasecki, Parki Miniatur, Kowary, Miniaturowe Budowle, Park Miniatur Latatni Morskich, Niechorz

Wywiad z Marianem Piaseckim, twórcą Parku Miniatur Latarni Morskich

W Kowarach, sennym miasteczku na Dolnym Śląsku od 9 lat istnieje park, który zachwyca odwiedzających, a inwestorów przyprawia o zazdrość, bowiem może pochwalić się liczbą odwiedzających na poziomie 300 000 rocznie! Przy czym nie jest to wielka w skali inwestycja, sam park zajmuje niewielką powierzchnię a jego skarbem są pieczołowicie stworzone miniatury najpiękniejszych lokalnych zabytków.

Ojcem tego przedsięwzięcia, a mowa o Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, jest Marian Piasecki. W tym roku otwiera on kolejny park z miniaturami i nie ulega wątpliwości, że będzie to kolejny sukces. Tym razem nad morzem, w Niechorzu, powstaje Park Latarni Morskich Wybrzeża Bałtyckiego.

Parkmania.pl: Panie Marianie, na jakim etapie przygotowań jest Park Latarni Morskich w Niechorzu i kiedy planowane jest otwarcie?
Marian Piasecki: Budynki socjalno-gospodarcze są już prawie gotowe, teraz będziemy przygotowywać ścieżki, po których spacerować będą oglądający miniatury goście parku. Za kilka tygodni przewieziemy na miejsce miniatury. Chcemy aby otwarcie parku było na początku czerwca.

Ile latarni morskich znajdzie się w Parku?
Wraz z otwarciem parku udostępnimy zwiedzającym 22 latarnie. Przy każdej znajdzie się informacja o jej historii. Goście, podobnie jak to jest w przypadku Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, będą oprowadzani przez przewodnika, który opowie najciekawsze historie każdej z budowli. Taki spacer potrwa mniej więcej 40-45 minut. Przewodnicy będą mówić przynajmniej w 3 językach: polskim, angielskim i niemieckim.

Tym razem latarnie będą w skali 1:10 a nie jak dotychczas w skali 1:25, jak to jest w przypadku budowli prezentowanych w kowarskim parku. Z czego wynika ta zmiana?
Ludzie najchętniej oglądali by budowle w skali 1:1. Zauważyliśmy jednak, że skala 1:10 to dobra wielkość, budowla i jej detale są dobrze wyeksponowane, a jednocześnie są nadal miniaturami. Co ciekawe, niektóre nasze miniaturowe latarnie, sięgające około 7 metrów wysokości są wyższe od prawdziwych latarni.

Jak długo buduje się jedną miniaturową latarnię morską?
To zależy od tego jaka to jest latarnia. Budowa latarni morskiej z Jastarni to około 3 tygodnie do 1 miesiąca pracy, ale już w przypadku latarni z Kołobrzegu prace trwają 7 miesięcy i na dzień dzisiejszy zaangażowanych w nie jest aż 11 osób. Kołobrzeska latarnia to wielki obiekt, twierdza i jej całe otoczenie, a więc praca jest czasochłonna. Budowle wykonywane w naszej pracowni są najwyższej jakości, jeśli w rzeczywistości są cegły, to i w miniaturze widać cegły, jeśli są armaty, budujemy miniaturowe armatki, tworzymy schody, nawet podjazdy dla niepełnosprawnych, jeśli takie są przy latarni. 


Latarnia morska w Jastarni

Latarnia morska w Kołobrzegu, taką budowlę w miniaturze buduje się nawet kilka miesięcy!


Jakie są plany rozwoju parku?

Docelowo w parku stanie około 48-50 różnych miniatur. Planujemy budowę Katedry z Kamienia Pomorskiego, Kościoła z Trzebiatowa. Chcemy by w parku znalazły się obiekty historyczne, związane z latarnictwem, na przykład drewniana bliza, czyli potężny żuraw, który za pomocą długiego ramienia wynosi pojemnik z żarzącym się węglem, by w ten sposób oświetlać miejsce wpłynięcia do portu. Planujemy również budowę hali ekspozycyjnej, w której pojawi się więcej historii, także tej związanej z katastrofami morskimi.

W Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska przekazują Państwo wiedzę o zabytkach tego regionu. Nie inaczej będzie w przypadku latarni. Jakie są Pana dalsze plany?
Oczywiście, latarnie to dobytek kulturowy, duma mieszkańców wybrzeża. Jest wiele do opowiedzenia o historni latarnictwa. Dalsze plany? Jeśli miałbym za kilka lat zwolnić pracowników, bo nie mają pracy, to wtedy będę budował kolejne miniatury. Zgłasza się do nas wielu zainteresowanych, ostatnio nawet sam Prezydent Worcławia chciał zamówić Wrocław w miniaturze, w związku z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Na razie jednak nie mam konkretnych dalszych planów.

Rozmawiała: Anna Marasek, Parkmania.pl 

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.