Przewodnik po parkach rozrywki

Miejska eskapada do parku rozrywki? Tak, to możliwe! Przedstawiamy 8 parków zlokalizowanych w miastach

Tagi: Slaskie Wesole Miasteczko, Legendia, Chorzów, Lech Coaster, Wesołe Miasteczko, Liseberg, Sztokholm, Tivoli Gröna Lund, Tivoli Gardens, Parque De Atracciones De Madrid, Tibidabo, Allou! Fun Park, Wiedeń, Göteborg, Madryt, Kopenhaga, Park Rozrywki W Mieście, Barcelona, Ateny, Prater, Bakken

Miejska eskapada do parku rozrywki? Tak, to możliwe! Przedstawiamy 8 parków zlokalizowanych w miastach

Dobrze wiecie, jak to jest: im większy, fajniejszy park rozrywki, tym dalej zlokalizowany od dużego miasta. Ma to swoje plusy i minusy. Do minusów na pewno należy to, że bez samochodu niełatwo jest dostać się do takiego parku. Co więc zrobić, jeśli mamy ochotę poszaleć i nie oddalać się zbytnio od miasta? Jest na to sposób: miejska eskapada do parku rozrywki! Zobaczcie, gdzie warto wyskoczyć na weekend w mieście, żeby poszaleć na karuzelach i roller coasterach.


Gdyby przyjrzeć się miejscom lokalizacji parków rozrywki, szybko rzucają się w oczy trzy główne tendencje sytuowania parków:

 • W obrębie miast – zarówno w części ich terenów rekreacyjnych, jak i w strefach podmiejskich dużych aglomeracji. W tej sytuacji parki przyciągają turystów do miasta, ale jednocześnie przeznaczone są dla wypoczynku i rozrywki ich mieszkańców.
 • W regionach masowego wypoczynku nadmorskiego i górskiego, jak np. Floryda, wschodnie wybrzeże Hiszpanii, zachodnie wybrzeże Wielkiej Brytanii czy Alpy Francuskie.
 • Na obszarach peryferyjnych, które nie posiadają szczególnych walorów ani atrakcji turystycznych. W takim przypadku to parki rozrywki stanowią jedyną atrakcję przyciągającą turystów. Ten typ lokalizacji dotyczy głównie USA, które które cechuje dobra dostępność komunikacyjna w obrębie poszczególnych stanów.


Gdy zagłębimy się w początki parków rozrywki i wesołych miasteczek, dowiemy się, że pomysł spędzania wolnego czasu w specjalnie zaprojektowanej ku temu przestrzeni po raz pierwszy zaobserwowano w szesnastowiecznej Europie. Tak, tak – w Europie, nie w USA. To właśnie na starym kontynencie na obrzeżach większych miast powstawały tzw. pleasure gardens. Tutaj w ramach relaksu i rozrywki organizowano zabawy taneczne, pokazy fajerwerków, konstruowano również pierwsze karuzele czy zjeżdżalnie. Miało to miejsce przede wszystkim we Francji, później w Wielkiej Brytanii.

Te pierwsze ogrody-wesołe miasteczka cieszyły się szczególnie dużą popularnością do przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy to częste zamieszki wywoływane przez mieszkańców miast sprawiły, że zaprzestano dalszej działalności wielu obiektów. Jednakże nawet dzisiaj niektóre z nich nadal funkcjonują... Które? Czytajcie dalej.

Jeszcze tylko słówko tytułem wyjaśnienia, dlaczego parki lokalizuje się za miastem. Aby park rozrywki mógł efektywnie funkcjonować, musi być usytuowany w miejscu,które zapewnia mu ku temu odpowiednie warunki, tj.:

 • dostępność odpowiedniej wielkości gruntu (ok. 50-150 ha);
 • niska cena gruntu;
 • dobra dostępność komunikacyjna;
 • zasoby siły roboczej – zwłaszcza pracowników sezonowych;
 • położenie na obszarze zamieszkiwanym przez dużą liczbę ludności (potencjalnych klientów);
 • odpowiednie warunki pogodowe (pozwalające na min. 140 dni funkcjonowania parku w ciągu roku);
 • dobra stabilność gruntu;
 • oddalenie od obszarów objętych zabudową mieszkaniową (z powodu dużego ruchu samochodów w mieście, a także hałasu wytwarzanego przez parki).


Wiecie już, dlaczego parki rozrywki najczęściej usytuowane są poza obszarami zwartej zabudowy miejskiej. Chociaż niektóre z nich znajdują się dzisiaj na obszarach miast, to jednak w chwili powstawania znajdowały się na ich przedmieściach. Na szczęście jest parę parków, w których karuzele i kolejki sąsiadują z domami i wieżowcami. Sami wybierzcie, gdzie chcecie pojechać.

 

1. Wiedeń 


Zacznijmy od klasyki: stolica Austrii i Prater umiejscowiony w jednej z głównych dzielnic Wiednia - Leopoldstadt. Początki tego wesołego miasteczka sięgają XVIII wieku (1766 r.). Wtedy to cesarz Józef II Habsburg podarował ten teren jako publiczne miejsce odpoczynku dla okolicznych mieszkańców.

Choć potocznie używa się nazwy Prater, to prawdziwa nazwa tego wesołego miasteczka brzmi Wurstelprater. Prater bowiem to nazwa parku miejskiego, którego część tylko stanowi teren z karuzelami i kolejkami. Wśród licznych atrakcji znajdziecie tu przede wszystkim słynny Wiener Riesenrad - wiedeński diabelski młyn.


 

2. Madryt  
 

Parque de Atracciones de Madrid (35 ha powierzchni) powstał w 1969 r. i znajduje się w centralnej części stolicy Hiszpanii, a dokładniej w parku Casa de Campo. Będąc tutaj, nie możecie przegapić soczyście czerwonego, pokręconego roller coastera Abismo. Zresztą nie możecie przegapić żadnej atrakcji, a znajdziecie tutaj wszystko: karuzele dla najmłodszych, wodne atrakcje idealne na upalne dni oraz karuzele z dreszczykiem w sam raz dla paczki znajomych.
3. Barcelona  
 

Skoro jest Madryt, to nie może zabraknąć i Barcelony, głównego miasta Katalonii. To piękne miasto kryje w sobie wesołe miasteczeko zgrabnie ulokowane na wzgórzu Tibidabo (512 m n.p.m.), czyli w najwyższym punkcie Barcelony. Park nazywa się po prostu Tibidabo Amusement Park i powstał w 1889 r. Tuż obok znajduje się urokliwy Kościół Najświętszego Serca (Temple Expiatori del Sagrat Cor) zwieńczony charakterystyczną postacią Jezusa z rozpostartymi ramionami. Tibidabo nie odstaje pod względem powierzchni (7 ha) od innych miejskich wesołych miasteczek, a malowniczych widoków - chociażby na Sagradę Familię - może mu pozazdrościć wiele parków.4. Kopenhaga 


Być może to od tego miasta powinniśmy byli zacząć: Kopenhaga może poszczycić się parkiem, który uznaje się za najstarszy wciąż prosperujący park rozrywki na świecie! Dyrehavsbakken, potocznie nazywany Bakken (pol. wzgórze), znajduje się tylko kilka kilometrów na północ od miasta a założony został w 1583 r.
Ale to nie wszystko, co ma do zaoferowania stolica Danii: w XIX powstał na terenie Kopenhagi kolejny park - Tivoli Gardens (1843 r.). Bakken ma 7,5 ha powierzchni, Tivoli jest ciut większy - 8 ha. Który ma fajniejsze kolejki i karuzele? To już musicie ocenić sami.


Wieża spadania w Tivoli Gardens:
Drewniany roller coaster Rutchebanen, który powstał w 1932 r.! Pędzi 75 km/h a wysokość, jaką osiąga ta old schoolowa kolejka, wynosi 22 m: 

5. Sztokholm 


Tivoli Gröna Lund
to najstarszy park rozrywki w Szwecji, powstały już w 1883 r. Park znajduje się na jednej z 14 wysp, na których położona jest stolica Szwecji, Sztokholm. Oprócz wielu atrakcji, w tym kilku niezłych roller coaster-ów, park oferuje też muzyczną rozrywkę - w parku odbywają się liczne koncerty. Na scenie gościli już m.in. Jimi Hendrix, Louis Armstrong, Paul McCartney, Bryan Adams, ABBA, The Cardigans, Flo Rida, LMFAO i Lady Gaga.

Na pewno warto przejechać się karuzelą łańcuchową Eclipse, która pozwoli nam z wysokości 120 m podziwiać widoki na park i okolicę. Nie wiem, czy też tak macie, ale na mnie największe wrażenie w takich parkach wywierają właśnie te podniebne huśtawki. Z takiej wysokości świetnie widać panoramę miasta, a kręcimy się na tyle wolno, że jest czas się rozejrzeć. 

6. Göteborg


Nie tylko w Sztokholmie w środku miasta znajdziecie wesołe miasteczko. Jeszcze jedno szwedzkie miasto, Göteborg, oferuje mieszkańcom (i turystom) fajną atrakcję w postaci parku rozrywki. Mowa o Liseberg. Jest to duży powierzchniowo park (110 ha) - lider pod tym względem w naszym zestawieniu. Jego początki sięgają 1923 r. Tutaj też często odbywają się koncerty. Znajdziemy tu kilka ekstremalnych atrakcji - aż 3 wieże swobodnego spadania (jedna z nich to wieża typu Shot) i 6 roller coasterów. Poza tym, w parku dostępne są m.in. dwa diabelskie młyny. Nowszy z nich (2012 r.) pozwala podziwiać panoramę parku z wysokości 60 metrów. Spójrzcie jednak na wieżę spadania AtmosFear, robi wrażenie (116 m, 110 km/h):


 

7. Ateny


I na koniec podróży po Europie dość nowy park (2002 r.), zlokalizowany na obrzeżach Aten: Allou! Fun Park. Jest to najbardziej popularny park rozrywki w Grecji, chociaż malutki: jego powierzchnia wynosi jedynie 0,87 ha. Nie przeszkadza mu to jednak zmieścić około 25 atrakcji. Fani mocnych wrażeń na pewno się nie zawiodą - czekają tu na nich ekstremalne podniebne przejażdżki (tak, są tu też i podniebne huśtawki). Dla dzieci także przygotowano kilka mniejszych karuzel.

Z uwagi na sprzyjąjący klimat, park jest otwarty przez cały rok.
8. Chorzów, Polska


Zestawienie miejskich parków zamyka nasz rodzimy park rozrywki Legendia - Śląskie Wesołe Miasteczko. Najstarsze polskie wesołe miasteczko otwarto w Chorzowie w 1959 roku. Park w ostatnich latach przechodzi wielkie zmiany, które miejmy nadzieję zwiększą atrakcyjność tego miejsca. Już za kilka dni otworzona zostanie tam nowa, wyczekiwana przez wielu parkowych entuzjastów atrakcja - Lech Coaster.

 

I co Wy na to? Który park przyciągnął Waszą uwagę? 
→ Pamiętajcie, że atrakcyjne cenowo bilety wstępu do wielu parków w Europie możecie kupić na Parkmania.pl Autor: Natalia Tykocińska

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.

Galeria zdjęć

$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title
$item.title