Przewodnik po parkach rozrywki

Tivoli Gröna Lund

Tivoli Gröna Lund to najstarszy park rozrywki w Szwecji, powstały już w 1883 roku. Park znajduje się na jednej z 14 wysp, na których położona jest stolica Szwecji, Sztokholm. Jest to więc jeden z nielicznych parków rozrywki w Europie, które są zlokalizowane w dużym mieście.

Oprócz wielu atrakcji, w tym kilku niezłych roller coaster-ów, park oferuje też muzyczną rozrywkę - w parku odbywają się liczne koncerty. Na scenie gościli już m.in. Jimi Hendrix, Louis Armstrong, Paul McCartney, Bryan Adams, ABBA, The Cardigans, Flo Rida, LMFAO i Lady Gaga.

Wiele z urządzeń i atrakcji, jakie znajdziemy w parku, to atrakcje pamiętające jeszcze początki XX w. - oczywiście zostały one 'odświeżone', ale nadal tworzą specyficzny klimat parku.

Jedną z ciekawszych kolejek w parku jest roller coaster Insane - jeden z tylko 11 zbudowanych dotychczas na świecie roller coasterów typu '4th dimension', czyli takich, w których wagoniki są umieszczone obok toru jazdy (a nie nad nim) oraz, co najważniejsze, obracają się wokół własnej osi.

Operatorem parku jest Parks and Resorts Scandinavia, który zarządza czterema szwedzkimi parkami, w tym m.in. Kolmården Wildlife Park, położonym ok. 150 km od Sztokholmu.

Kontakt / Więcej informacji

Tivoli Gröna Lund
Lokalizacja
Stockholm, Szwecja
Data otwarcia
1883
Rozmiar
6 ha
Liczba gości
1 676 000 w 2018 r.    -1% w stos. do 2017 r.

pokaż wszystkie

Atrakcje w Tivoli Gröna Lund

pokaż wszystkie

Aktualności o Tivoli Gröna Lund