Przewodnik po parkach rozrywki

Do czego są zdolni fani parków rozrywki?

Tagi: Parki Rozrywki, Najszybszy Roller Coaster, Formula Rossa, Dubailand, Najwiecej Roller Coasterow, Fani Parków Rozrywki

Do czego są zdolni fani parków rozrywki?

Z roller coasterami jest jak z operą. Albo je pokochasz, albo już nigdy nie wsiądziesz do wagonika żadnej kolejki górskiej. Skupmy się jednak na pozytywnych emocjach związanych z parkami rozrywki. Na świecie nie brakuje ich fanów. Łączy ich żądzą adrenaliny i brak oporów przed nowymi wyzwaniami. Sami zobaczcie do czego są zdolni!

 

Dzielenie się emocjami

Wrażenia z przejażdżki roller coasterem nie sposób jest opisać. Film także nie oddaje tych emocji, ale posiłkując się tym medium znacznie łatwiej jest sobie wyobrazić, to czego można się spodziewać po danej atrakcji. To właśnie dlatego wielu fanów parków rozrywki uruchamia kanały na YouTube, gdzie publikuje filmy, kręcone podczas jazdy roller coasterem. Dominują wśród nich dwa rodzaje filmów: te z kamerą skierowaną na tor, gdzie widz ma wrażenie, że sam znajduje się w wagoniku oraz te, na których widzimy na osoby, które korzystają w tym momencie z atrakcji. Ich reakcje są czasem przezabawne!


Wycieczka do stolicy roller coasterów

W poszukiwaniu wrażeń fani parków rozrywki potrafią przemierzyć naprawdę ogromne odległości. Najwięcej ekstremalnych wrażeń czeka ich w Stanach Zjednoczonych – to tam znajduje się większość roller coasterów, które przodują w rankingach najbardziej ekstremalnych atrakcji na świecie.

Przeczytaj: TOP 11: najszybsze roller coastery w Ameryce Północnej

W Stanach znajduje się także tzw. stolica roller coasterów – takim mianem (ang. Roller Coaster Capital of the World) określa się park rozrywki Ceder Point w stanie Ohio. Obecnie na jego terenie znajduje się 17 roller coasterów, co czyni go drugim po Six Flags Magic Mountain (Kalifornia) parkiem rozrywki z największą liczbą roller coasterów.

Park(i) rozrywki z największą liczbą roller coasterów - Six Flags Magic Mountain vs Cedar Point

Wśród fanów parków rozrywki coraz popularniejsze stają się także wycieczki do Azji. Do niedawna to Japonia mogła pochwalić się największą ilością parków rozrywki. Teraz znacznie więcej inwestycji jest realizowanych w krajach, takich jak Malezja, Chiny, czy Emiraty Arabskie. Najszybszym roller coasterem świata jest obecnie Formula Rossa w Dubaju. Wagoniki mkną tak szybko (240 km/h) że pasażerowie muszą zakładać okulary ochronne na czas przejazdu. To także w Dubaju buduje się właśnie największy park rozrywki na świecie Dubailand.

Przejażdżka na najwyżej położonej atrakcji na świecie

Stratosphere Las Vegas to nie park rozrywki, ale najwyższy wieżowiec w amerykańskiej stolicy hazardu. Oprócz kasyna i pokoi hotelowych mieszczą się tam jednak 3 niesamowite atrakcje, które przyciągają do Vegas wszystkich tych, dla których zwykły roller coaster to za mało. Chcąc z nich skorzystać należy wspiąć się na dach wieżowca – to właśnie tam, na wysokości 270 m nad ziemią znajduje platforma, będąca podstawą dla trzech atrakcji: Big Shot, X-Scream i Insanity. Największą sławą cieszy się ta ostatnia. Fotele są umieszczone na specjalnym wysięgniku, który wysuwa je poza granice platformy. Dopiero gdy uczestnicy znajdą się ponad miastem karuzela zaczyna się kręcić z prędkością 64 km/h. To rozrywka dla ludzi o wyjątkowo mocnych nerwach.  

Tworzenie nowych, jeszcze bardziej emocjonujących atrakcji

Fanami parków rozrywki są też bez wątpienia ich twórcy. Pracownicy firm, zajmujących się produkcją urządzeń do parków rozrywki bezustannie głowią się nad tym, jak urozmaicić i tak ekstremalne już atrakcje. Jedną z ciekawszych inwestycji w Europie jest Ikaros w Tivoli Grona Lund pod Sztokholmem. To wysoka na 95 metrów wieża swobodnego spadania. Od innych konstrukcji tego typu różni ją to, że wagonik po wzniesieniu się na maksymalną wysokość obraca się o 90 stopni i dopiero wtedy spada z impetem w dół. Odważylibyście się na coś takiego?   

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.