Przewodnik po parkach rozrywki

Jak dostać się do paryskiego Disneylandu? Plusy i minusy różnych opcji.

Tagi: Park Rozrywki, Disneyland, Disneyland Paris, Pobyt W Disneyland Resort, Disneyland W Paryżu, Bilety Wstępu Do Disneylandu, Walt Disney Studios, Bilety Na Dwa Parki, Atrakcje W Disneylandzie Dla Dzieci, Mapa Disneylandu, Najciekawsze Atrakcje, Bilety Do Disenylandu, Jak Dostac Sie Do Disneylandu, Jakie Lotnisko Najblizej Disneylandu, Pociagiem Z Paryza Do Disneylandu, Samochodem Do Disneylandu, Transfer Z Lotniska Do Disneylandu, Jak Dostac Sie Do Disneylandu Z Paryza, Samolotem Do Disneylandu

Jak dostać się do paryskiego Disneylandu? Plusy i minusy różnych opcji.

Europejski Disneyland, choć teoretycznie mieści się w Paryżu, znajduje się poza administracyjnymi granicami miasta. Trudno wyobrazić sobie, aby stanął tuż obok wieży Eiffla. Park zajmuje przecież ponad 2 000 ha! Jak się tam dostać z Polski? A jak z lotniska? Ile czasu zajmuje podróż do parku? Dzielimy się swoimi doświadczeniami.  

 

Opcja 1: lecimy do Francji samolotem

 

Disneyland® Paris to ogromny kompleks rekreacyjno-rozrywkowy, położony niedaleko Paryża we Francji, w którym znajdziemy nie jeden, a dwa parki Disneya: Disneyland® Park oraz Walt Disney Studios® Park. Na terenie obu tych parków znajduje się bowiem około 50 atrakcji. Większość z nich przeznaczona jest dla rodzin z dziećmi i większość jest kryta, zatem można je odwiedzać praktycznie przez cały rok. 

Trasę między Polską a stolicą Francji można pokonać na dwa sposoby: samochodem lub samolotem. Teoretycznie w grę wchodzi też pociąg, ale wiązałoby się to z przesiadką (najpewniej gdzieś na terenie Niemiec), dlatego nie rekomendujemy tego rozwiązania. Zatem, załóżmy na początek, że do Disneylandu wybierzemy się samolotem.

Do Paryża można dolecieć nie tylko z Warszawy, ale także z wielu innych miast w Polsce. Trasę obsługuje kilkoro przewoźników. Poniżej prezentujemy przegląd tych najpopularniejszych oraz szacowany koszt podróży. Ceny biletów – zarówno tych lotniczych, jak i transferu z lotniska są zmienne i należy sprawdzić aktualną ofertę przewoźnika.

Lotnisko docelowe: Beauvais

Lotnisko Beauvais jest najdalej oddalone od Paryża. Dwaj przewoźnicy: Wizzair oraz Ryanair oferują przelot na to lotnisko. 

→ Ryanair 

Najtańsza z możliwych opcji, choć wiążącą się z pewnymi niedogodnościami. Dopłacać trzeba np. za wybór miejsca w samolocie czy bagaż podręczny (w cenie biletu jest jedynie niewielka torba). Finalnie koszt podróży i tak jest jednak niższy niż w przypadku wielu innych linii. Bilety nie powinny być droższe niż 200-300 zł/os. Warto też wypatrywać promocji. Z Rynairem da się dolecieć do Paryża nawet za 80 zł/os.

Samoloty Ryanaira do Paryża startują z czterech lotnisk w Polsce: z Warszawy (lotnisko w Modlinie), Poznania, Krakowa i Wrocławia. Lądujemy na lotnisku Paryż Beauvais. To najbardziej oddalony od centrum paryski port lotniczy położony ok. 80 km od miasta. Trzeba się zatem liczyć z tym, że po wylądowaniu będziemy potrzebować jeszcze co najmniej godziny na to, by dostać się do Paryża. Czekają nas też dodatkowe koszty – bilet na autobus z lotniska do Paryża kosztuje 17€, jeśli kupujemy bilet na miejscu lub 15,90€ w przypadku rezerwacji online. Bilety dla dzieci poniżej 12. roku życia będą nieco tańsze (9,90€ w przypadku rezerwacji online).

Autobusy z lotniska Paris Beauvais zatrzymają się w okolicach Porte Maillot, gdzie można przesiąść się na metro lub miejski autobus.

 

→ Wizzair 

Kolejną tanią linią lotniczą kursującą między Polską a Paryżem jest Wizzair. To dobra opcja dla mieszkańców Pomorza i Wielkopolski, ponieważ samoloty z Paryża lądują jedynie w Gdańsku i Poznaniu.

Ceny biletów w sezonie letnim rozpoczynają się od 149 zł. W cenie mamy jeden bagaż podręczny. Warto dodać, że Wizzair udostępnia swoim pasażerom kartę klubową Wizzair Discount Club. Jeśli dużo podróżujemy, jest to bardzo opłacalna opcja. Karta ważna jest rok od momentu zakupu i przez cały ten czas gwarantuje nam tańsze bilety. Przykładowo, gdy standardowy bilet do Paryża kosztuje 149 zł, z kartą może być on o 40 zł tańszy.

Samoloty Wizzair również lądują na lotnisku Paryż Beauvais.

Bezpośrednia podróż z lotniska Beauvais do Disneylandu

Najpierw nie pozostaje nam nic innego, jak dostać się do Paryża. W tym celu należy kupić bilet na wspomniany autobus. Gdy dojedziemy na miejsce (autobusy zawsze zatrzymują się w okolicach stacji metra i RER Porte Maillot), najlepiej dojechać metrem linii 1 do stacji Charles de Gaulle Etoile i tam przesiąść się do kolejki RER A.

 

 

Alternatywna opcja to usługi polskich firm przewozowych, dzięki którym możemy dostać się do Disneylandu prosto z lotniska Beauvais. To opłacalne rozwiązanie, jeśli podróżujemy większą grupą, bo koszty dzielą się wówczas pomiędzy wszystkich uczestników wycieczki. Firma, o której mowa, oferuje również transport z lotniska Beauvais do Porte Maillot za 13€ od osoby.

 

Lotnisko docelowe: Paris Orly

Lotnisko Paris Orly jest położone bliżej parku, niż lotnisko Beauvais.

 

→ EasyJet

Tą linią dolecimy do Paryża z Warszawy, Krakowa i Gdańska. Bilety są sporo droższe. Lecąc z Warszawy (Okęcie), trzeba się liczyć z wydatkiem ok. 1000 zł. Loty z dwóch pozostałych miast są nieco tańsze.

Sporym udogodnieniem jest jednak fakt, że lądujemy nie na lotnisku w Beauvais, lecz Paris Orly, położonym zaledwie 10 km od Paryża. Stamtąd kursuje też bezpośredni autobus do Disneylandu. O tym jednak opowiemy za chwilę.

Jeśli przed wizytą w parku chcielibyśmy dostać się do miasta, mamy trzy opcje: kolejkę RER (linia B i C) oraz tramwaj 17, który dowiezie nas do jednej z ostatnich stacji metra linii 7. Dojazd do miasta nie powinien więc zająć nam więcej niż pół godziny, będzie też nieco tańszy niż w przypadku transferu z Beauvais (ok. 6-10€ w zależności od wybranego środka transportu).

Bezpośrednia podróż z lotniska Orly do Disneylandu

Z lotniska Orly kursują autobusy Magic Shuttle – polecamy to rozwiązanie. Bezpośredni autobus linii Magic Shuttle ma wyraźnie oznaczony przystanek, z którego odjeżdża. Zawsze można też poprosić o pomoc któregoś z pracowników obsługi lotniska. Za podróż zapłacimy 23€ w przypadku osoby dorosłej i 10€ za dziecko. Maluchy do dwóch lat można zabrać ze sobą bezpłatnie.

Do Disneylandu teoretycznie można też się dostać kolejką RER, także przesiadając się na stacji Chatelet. W tym wypadku czekałyby nas jednak aż dwie przesiadki. Najpierw musimy wsiąść w a autobus, który zawiezie nas do stacji kolejki RER B, tam przesiąść się w pociąg, na stacji Chatelet kupić bilety na linię RER A i dopiero potem skierować się do Disneylandu.

Strona RATP w pierwszej kolejności również rekomenduje podróż busem.

 

Lotnisko docelowe: Charles De Gaulle (CDG)

 

→ LOT

Podróż LOT-em to koszt zazwyczaj przewyższający 1000 zł. Wylot możliwy jest jednak aż z 12 polskich lotnisk (Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław Zielona Góra). Miejsce docelowe to lotnisko Charlesa De Gaulle’a położone ok. 25 km na północny wschód od centrum miasta. Stąd najbliżej jest do Disneylandu. Podobnie jak w poprzednim wypadku między lotniskiem, a parkiem kursują specjalne autobusy. Do Disneylandu łatwo też dostać się pociągiem TGV.

Jeśli wcześniej chcemy jednak dojechać do Paryża, najlepiej skorzystać z kolejki RER. Linia B dowiezie nas bezpośrednio do centrum miasta. Cena jednego biletu nieznacznie przekracza 10€.

 

→ Air France

Ceny biletów na samolot linii Air France wahają się między 400 a 1000 zł. Bezpośrednie loty są tylko z Warszawy. Samoloty Air France także lądują na lotnisku Paris Charles de Gaulle.

Bezpośrednia podróż z lotniska CDG (Charles de Gaulle) do Disneylandu

Jeśli zaraz po przylocie na lotnisko CDG, chcemy się skierować do Disneylandu, bo np. mamy wykupiony nocleg w parku lub okolicach, mamy trzy opcje:

Bezpośredni autobus linii Magic Shuttle. Przystanek, z którego odjeżdża, jest wyraźnie oznaczony, zawsze można też poprosić o pomoc któregoś z pracowników obsługi lotniska. Za podróż zapłacimy 23€ w przypadku osoby dorosłej i 10€ za dziecko. Maluchy do dwóch lat można zabrać ze sobą bezpłatnie.

TGV. Podróż pociągiem nie powinna zająć więcej niż 12 min. Ceny zaczynają się od 19€ (dorosły), za bilet pierwszej klasy trzeba będzie zapłacić już ok. 40€. Pociągi odjeżdżają ze stacji nieopodal lotniskowego terminala i docierają do stacji Marne-la-Vallée Chessy. Aktualny rozkład i ceny są dostępne na stronie przewoźnika

RER B + RER A. To najtańszy, ale jednocześnie najbardziej kłopotliwy wariant podróży, wiąże się bowiem z jedną przesiadką na terenie Paryża. Najpierw kupujemy bilet lotniskowy do miasta (10,30€), a potem z linii RER B przesiadamy się do RER A, która zawiezie nas bezpośrednio do Disneylandu. Konieczny będzie też drugi bilet (ok. 8€). Najdogodniejszy punkt na przesiadkę to stacja Chatelet les Halles.

 

A jak dostać się z Paryża do Disneylandu

Podróż z Paryża kolejką RER

Jeśli nocujemy na terenie miasta i jedną z atrakcji naszego wyjazdu jest Disneyland, najlepiej pojechać tam kolejką RER (linia A). Jej trasa wiedzie praktycznie przez cały Paryż. Najdogodniejsze punkty, gdzie można rozpocząć podróż to:

  • La Defence (biznesowa dzielnica Paryża),
  • Charles de Gaulle Etoile (stacja znajduje się tuż pod Łukiem Triumfalnym na Champs Élysées),
  • Auber (okolice Opery i Wielkich Bulwarów),
  • Chatelet les Halles (okolice Rue de Rivoli),
  • Paris Gare de Lyon (Dworzec Lyoński).

Wysiadamy  na stacji Marne-la-Vallée Chessy. Stąd już zaledwie krok do Disneylandu.

Podróż z centrum miasta nie powinna zająć więcej niż 35 min. Za bilet zapłacimy nieco ponad 8€. Dokładny cennik jest dostępny tutaj.

 

 

Alternatywną opcją są pociągi TGV SNCF, ale w praktyce opłacają się jedynie wtedy, gdy chcemy dostać się do Disneylandu z innego miasta niż Paryż np. Lyonu czy Marsylii.

Bilet Disneyland Paris Express, czyli wejściówka do parku i transport w cenie biletu

Jeszcze jedną możliwą opcją na przemieszczanie się pomiędzy Paryżem a Disneylandem, jest bilet Disneyland Paris Express. Decydując się na wejściówki tej kategorii, zyskujemy nie tylko wstęp do parku ale i bezpłatny transport autobusowy między parkami i Paryżem. To dość atrakcyjna opcja dla wszystkich tych, którzy chcieliby połączyć wizytę w Disneylandzie ze zwiedzaniem stolicy Francji.

Autobusy do parku kursują codziennie rano, zatrzymując się w trzech miejscach na terenie miasta:

  • GARE DU NORD: godzina 8:20 - rue de Maubeuge 83 (Metro 4/5; RER B/D)
  • OPÉRA: godzina 8:30 - place de l'Opéra 8 (Metro 3/7/8; RER A, Auber)
  • CHÂTELET: godzina 8:45 - place du Châtelet 1 (Metro 1/4/7/11/14; RER A/B/D)

Powrót możliwy jest dopiero po zamknięciu parku, czyli o godzinie 21:00. Autobusu należy szukać na parkingu Coach Parking oddalonego ok. 10 min spacerem od parku.

Nie jest to zatem zbyt elastyczne rozwiązanie. Zmuszeni jesteśmy dostosować się do sztywnych godzin odjazdów autobusów. Jeśli nam to nie odpowiada, lepiej zdecydować się na klasyczny bilet i przemieszczanie się kolejką RER. To naprawdę nic trudnego! Wystarczy zaopatrzyć się w mapkę paryskiego metra (darmowe egzemplarze są dostępne praktycznie na każdej stacji, wystarczy zapytać o nie w informacji) albo zainstalować na telefonie aplikację RATP, czyli tamtejsze „Jak dojadę”.

 

Opcja 2: podróż samochodem

Jeśli dojeżdżamy do parku własnym samochodem albo zdecydujemy się go wynająć na miejscu, to jeśli macie nawigację, sprawa jest prosta.

Jadąc prosto z Polski, pewnie od razu trafimy na autostradę A4. Jeśli pierwszym przystankiem naszej podróży jest Disneyland, nie ma sensu jechać do Paryża. Jedziemy prosto do Marne-la-Vallée.

Następnie najlepiej kierować się na obwodnicę Paryża (Périphérique) i jechać się na południowy wschód aż do Porte de Bercy. Tam zjeżdżamy na autostradę A4 i kierujemy się na Nancy, po czym wypatrujemy zjazdu na Val d'Europe, Parc Disneyland.

Warto wiedzieć, że parkingi w sąsiedztwie parku są płatne (w roku 2019 jest to 30€). Z opłat zwolnieni są jedynie goście, którzy zdecydowali się na nocleg w hotelach Disneya.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powższe dane mogą ulec zmianie, nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić informacje na oficjalnej stronie danego parku.