Przewodnik po parkach rozrywki

Experymentarium otwiera 4 października nową wystawę 'Tajemnice II wojny światowej'

Experymentarium otwiera 4 października nową wystawę 'Tajemnice II wojny światowej'

Już 4. października o godzinie 12.00 łódzkie Experymentarium w Manufakturze zaprezentuje nową wystawę pt. „Tajemnice II wojny światowej”. To niezwykły, nigdzie wcześniej nie prezentowany na tak dużą skalę, zbiór eksponatów militarnych oraz rzeczy codziennego użytku wykorzystywanych przez żołnierzy podczas tej największej wojny.

Wystawa to wynik współpracy Experymentarium z Parkiem Militariów, który część swoich zbiorów prezentuje na terenie Parku Miniatur Warmii i Mazur w Gierłoży na Mazurach. Organizatorzy zdecydowali się na prezentację prawie tysiąca eksponatów w kontekście często pilnie strzeżonych tajemnic wojskowych oraz ciekawostek z życia przyfrontowego i cywilnego.

Ekspozycja zostanie podzielona na sekcje tematyczne, pośród których należy wymienić kilka najważniejszych: makietę Wilczego Szańca, kwatery polowej Adolfa Hitlera o wielkości 6m2 wykonaną na podstawie oryginalnych planów, miniaturę baraku narad w Wilczym Szańcu wraz ze wszystkimi dowódcami armii niemieckiej znajdującymi się w środku na trzy sekundy przed nieudanym zamachem Clausa von Stauffenberga na Hitlera, opis mało znanej i bardzo tajemniczej genezy powstania napoju Fanta, a także makieta rakiety V1 oraz szczegóły dotyczące produkcji statków kosmicznych pionowego startu. Odwiedzający dowiedzą się również z jakiego wyposażenia wojskowego korzystał znany z serialu „Czterej pancerni i pies” Jan Kos i Tom Hanks w filmie „Szeregowiec Ryan”.

Ciekawe mogąsię także okazać elementy scenografii zbudowane przez Alana Starskiego i Mariana Zawalińskiego wykorzystane przy produkcji filmu „Tajemnice Westerplatte” z udziałem plejady polskich aktorów, którego premierę zaplanowano na luty 2013 roku. 

Nie zabraknie także stanowisk mających na celu przybliżenie odwiedzającym historii najpopularniejszych broni drugowojennych, z wyszczególnieniem „piły Hitlera”, czyli karabinu maszynowego MG-42, a także tajnego mazurskiego kanału, w którym według legend, miały się poruszać niemieckie statki podwodne U-Boot. Na miejscu będzie można również przymierzyć mundury wojskowe różnych formacji oraz sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy, posługując się replikami broni drugowojennych w systemie ASG. 

Poza częścią militarną, organizatorzy zaprezentują szereg oryginalnych eksponatów codziennego użytku z okresu II wojny światowej. Wszyscy odwiedzający ekspozycję zobaczą również oryginalne medykamenty (strzykawki, opatrunki, płyny, puder, maści, lekarstwa, zestawy opatrunkowe, polowe zestawy operacyjne) i przedmioty higieniczne (kremy Nivea, tabletki firmy Bayer, perfumy, maszynki do golenia i fryzjerskie, pasty i proszki do zębów, mydło etc.) w zainscenizowanym szpitalu polowym, wystawę wyrobów tytoniowych (papierosy, fajki, cygaretki i cygara, suszony tytoń, bibułki, zapałki), drugowojenną prasę polską i niemiecką, a także mapy niemieckie z okresu wojny, aparaty fotograficzne, gry planszowe i karciane, harmonie, zestawy radiowe, dokumenty oraz wyposażenie biura oficerskiego i odznaczenia. Ciekawostką będzie również część ekspozycji pt. „Wojna od kuchni”, gdzie przedstawione zostanie wyposażenie polowe związane z wyżywieniem i sposobami jego racjonowania.

Wystawa „Tajemnice II wojny światowej” zostanie oficjalnie otwarta 4 października o godzinie 12.00 i będzie prezentowana w Experymentarium na terenie Manufaktury od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00-21.00 do końca listopada 2012 roku.

 
Dołożyliśmy wszelkich starań aby powyższe informacje były zgodne ze stanem faktycznym. Mimo to powyższe informacje i prezentowane dane mogą ulec zmianie, mogą być nieaktualne bądź niekompletne. Nie odpowiadamy za jakiekolwiek skutki wynikające z wykorzystania zawartych tu informacji. Przed wizytą w jakimkolwiek parku rozrywki należy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie internetowej danego parku bądź skontaktować się z nim bezpośrednio.